Szukaj tematu w zasobach archiwum

miércoles, 10 de octubre de 2018

Taki był kościół...

Kościół i koty: Inkwizycja. Wiele osób nie wie, że kot przeszedł długą drogę, aby dostać się do naszych dni, możemy powiedzieć, że jest to wielki ocalały i przeszedł przez niesprawiedliwości i sytuacje, które również poniósł ludzi. Podczas gdy w Egipcie koty były uważane za bogów, nosicieli boskich mocy i obrońców ich własności, w średniowieczu był okres straszliwy dla ludzkości, zwany Inkwizycją.

Nie tylko prześladowały czarownice w okresie inkwizycji, Kościół w średniowieczu rozpoczął straszliwe prześladowania i unicestwienie kotów. Zostały uznane za diaboliczne zwierzęta, okrutne i nielojalne, fałszywe i manipulacyjne, nosicieli chorób i lojalnych towarzyszy czarownic. Tysiące koty były mordowane w najbardziej okrutny sposób, gotowane w wodzie, w oleju, spalane żywcem w ogniskach, wyrzucane z kościołów w publicznych widowiskach.

Również w tym mrocznym czasie nie wolno było nikomu do paszy lub w jakiś sposób pomóc kot, jeśli osoba nie posłuchał, został oskarżony o herezję, że kościół będzie wywłaszczyć ich własności, osoba była torturowana i „szczęście” uwięziona , że najbardziej normalną rzeczą było wysłanie ich na stos.

martes, 9 de octubre de 2018

Rytuały w równonoc jesienną

W sobotę równonoc jesienna - czyli święto Mabon. Święta i obrzędy. Rytuały. Magia. Wypadająca w nocy z 22 na 23 września równonoc jesienna od wieków uważana była za bardzo magiczny moment. To czas zadumy nad doświadczeniami i wyciągnięcia wniosków na przyszłość. To, co minęło, powinno odejść, zrobić miejsce nowemu. To też moment, kiedy możemy prosić o pomyślności w następnym roku i siłę na całą zimę. 

Jesień to piękna i tajemnicza pora roku. Stanowi pożegnanie urodzajnego lata i wprowadza nas w ciemności zimy. To czas zbioru plonów, czas odpoczynku dla ludzi i dla ziemi. To czas, kiedy przyroda zamiera, aby z pełną siłą odrodzić się wiosną. Jest to także czas równonocy jesiennej - równości dnia i nocy, światła i ciemności, energii kobiecej i męskiej. Dla pogan to jeden z sabatów mniejszych, święto Mabon, zwane również Świętem Winobrania.

Święto równonocy jesiennej celebrujemy w nocy z 22 na 23 września. Pod różnymi nazwami obchodzi się ją od wieków. Dawne Święto Żniw, Święto Plonów, Święto Wody, Dożynki czy celtyckie Alban Elued, w 1971 roku zastąpiła wprowadzona przez Aidana Kelly’ego nazwa Mabon. Pochodzi od imienia syna Modron - kojarzonej z jesienią walijskiej Bogini Matki, opiekunki plonów i płodności.

Święto Mabon to czas kończenia zbiorów i dziękowania bogom za ich obfitość. Na ich cześć rozpalało się ogniska, przy których składało się miód, ziarna, owoce i wypieki. W ten sposób ludzie okazywali wdzięczność za słońce, wiatr, ziemię i wodę, dzięki którym mieli zapasy na przetrwanie nawet najsroższej zimy i zapewniali sobie przychylność bóstw w kolejnych latach. W ten sposób natura przypomina nam o równowadze w przyrodzie.

Popularne posty