Co łączy ludzi i koty? Zaskakujące podobieństwa!
Człowiek i kot mają wiele wspólnego – myślą podobnie, czerpią wiedzę z doświadczenia, przeżywają żałobę po bliskiej osobie, cierpią na te same choroby. Co jeszcze łączy ludzi z tymi niezwykłymi zwierzętami?
Koty często wydają się nam zdystansowane, pogrążone „w swoim świecie”. Pozory mylą! Poniżej przedstawiamy zaskakujące podobieństwa między kotami i ludźmi. Co nas łączy?
🐾 Geny. Badanie genomu z 2007 roku wykazało, że około 90% genów u kota jest podobnych do genów ludzkich. Dla porównania – podobieństwo z genomem psa wynosiło tylko 81,9%, a szympansa 78,8%.
🐾 Mózg. Zdarza się, że nasz kot dostaje głupawki. Biega po mieszkaniu, rozwija niesamowite prędkości, nie wyrabia się na zakrętach, skacze po ścianach. Do tego zdarza mu się wejść w dialog z samym sobą, żeby po chwili zdecydować się znów przebiec pokój wzdłuż i wszerz. W takich chwilach zaczynamy się zastanawiać, czy z naszym mruczkiem aby na pewno jest wszystko w porządku i czy jego mała główka dobrze pracuje. Okazuje się jednak, że jest sporo podobieństw między mózgiem kocim a ludzkim!
Dr Nicholas Dodman – jeden z najbardziej znanych i cenionych behawiorystów weterynaryjnych na świecie – wyjaśnia, że mózgi kotów pracują w podobny sposób, co mózgi ludzi. Podobnie jak człowiek, koty posiadają cztery płaty kory mózgowej: skroniowy, potyliczny, czołowy i ciemieniowy. Dr Dodman dodaje także, że:
Koty wydają się myśleć w ten sam sposób co ludzie, częściowo dzięki podobieństwu neuroprzekaźników. Koty postrzegają świat poprzez te same zmysły co człowiek i podobnie przetwarzają informacje, które zostają przekazane przez zmysły do mózgu.
🐾 Wspomnienia. Koty, podobnie jak ludzie, posiadają także pamięć krótko- i długotrwałą. W bardzo ciekawy sposób o kocich wspomnieniach pisze dr Dodman w swojej książce „The Cat Who Cried For Help”.
Przedstawia w niej kilka intrygujących historii kotów i ich nietypowych zachowań. Jedna z opowieści dotyczyła kota, wyjątkowo przywiązanego do swojego właściciela. Niestety, pewnego dnia opiekun zmarł – śmierć nastąpiła w sypialni, w domu właściciela. Dokładnie przez rok od śmierci swojego pana kot nie wchodził do tego pokoju. Dopiero w rocznicę śmierci właściciela zwierzę weszło do sypialni i położyło się na łóżku.
🐾 Czerpanie wiedzy z doświadczenia. Podobno największą sztuką jest uczyć się na cudzych błędach. I chociaż ludzie nierzadko mają z tym problem, koty zdecydowanie wyprzedzają ich w tej umiejętności. Pam Johnson-Bennett, certyfikowana konsultantka ds. kocich zachowań, a także autorka bestsellerów, mówi:
🐾 Koty cały czas się uczą. Każde doświadczenie uczy je, czy coś jest pozytywne, negatywne czy nieistotne. My, ludzie, podobnie jak koty staramy się powielać zachowania, które mają pożądane dla nas konsekwencje, a także unikać tych doświadczeń, które są nieprzyjemne lub w jakiś sposób nam zagrażają.
Samantha Martin – trenerka kotów – tłumaczy też, że koty, tak jak ludzie, a zwłaszcza małe dzieci, uczą się poprzez obserwowanie dorosłych i naśladowanie ich. Kociaki zdobywają doświadczenie dzięki temu, że obserwują, co robią dorosłe koty i za co są nagradzane, a następnie same starają się robić podobne rzeczy.
Wiele z moich kotów nauczyło się sztuczek, których z nimi nie trenowałem, tylko dzięki wielokrotnemu oglądaniu, jak robi to inny kot.
Dr Dodman wspomina incydent, który miał miejsce na wystawie kotów w Teksasie. Opisywał, że na wystawie został ustawiony tor przeszkód dla kotów. Koty przechodziły tor dzięki osobie, która zachęcała je do tego szeleszczącą saszetką. Dr Dodman komentował, że początkowo nie było to zbyt imponujące, bo koty zwyczajnie podążały za czymś atrakcyjnym. Zdziwienie nastąpiło w momencie, kiedy kot, któremu już raz udało się pokonać niełatwy tor, wrócił na niego ponownie i powtórzył trasę bez pomocy saszetek. Wniosek był prosty – okazało się, że nie dość, że koty potrafią się uczyć i zapamiętywać, to jeszcze robią to bardzo szybko i sprawnie.
🐾 Przywiązanie. Koty stereotypowo postrzegane są jako powściągliwe, zdystansowane, czasem wręcz lekceważące. Należy pamiętać, że to, że my je tak postrzegamy, nie znaczy, że takie są w rzeczywistości! Koty to zwierzęta społeczne, które potrzebują tyle samo miłości i towarzystwa, co ludzie. Podobnie jak my, koty okazują uczucia na różne sposoby i warto przypominać sobie o tym za każdym razem, gdy mruczek odrzuci czyjąś uwagę lub wyda się poirytowany. Zaskakujące podobieństwa między kotami i ludźmi to też przywiązanie i sposoby okazywania czułości.
Pam tłumaczy, że niektóre koty, żeby zaspokoić swoją potrzebę czułości, potrzebują bliskiego kontaktu fizycznego. Niektóre lubią być przytulane, inne wolą delikatny dotyk. Może to być także dużo subtelniejszy kontakt, np. siedzenie blisko siebie. Zarówno koty, jak i ludzie – w zależności od swoich preferencji – będą potrzebować innego stopnia bliskości.
Nie wszyscy ludzie lubią kontakt fizyczny. Podobnie jest z kotami. Co więcej, bardzo łatwo jest przeoczyć niektóre sposoby okazywania uczuć przez koty, takie jak przebywanie w pobliżu, zrelaksowana postawa ciała, mruczenie lub powolne mruganie oczami.
🐾 Choroby. Kolejną cechą – tym razem negatywną – która zbliża koty do ludzi, są wspólne choroby. Koty cierpią na otyłość, cukrzycę, choroby serca, tarczycy i nowotwory. Jeśli mruczek zachoruje na jedną z „ludzkich” chorób, czasem weterynarz zaleca te same leki. Przykładowo, kotu z cukrzycą podawane są zastrzyki z insuliny.
Przenoszenie chorób. Oprócz tego, że koty są nosicielami chorób typowych dla ludzi, mogą również przenosić na nas choroby znane jako choroby odzwierzęce. Schorzenia przenoszone przez koty to na przykład choroba kociego pazura, bąblowica, toksoplazmoza, wścieklizna czy grzybica strzygąca.
🐾 Problemy ze zdrowiem psychicznym. Dr Dodman uważa, że koty mogą cierpieć na te same problemy psychiczne co ludzie. Co więcej, w przypadku wystąpienia danej choroby, koty mogą mieć bardzo podobne objawy co człowiek i reagować na te same leki. Koty, które mają problemy ze zdrowiem psychicznym, bywają niespokojne, mogą mieć fobie, a nawet zaburzenia lękowe.
🐾 Złamane serce. Po śmierci opiekuna lub kociego towarzysza, koty potrzebują czasu na przeżycie straty. To kolejna cecha, która zbliża te zwierzęta do ludzi. Wbrew pozorom, koty bardzo przywiązują się do swojego domowego „stada” i kiedy jakiś członek odchodzi, ciężko jest nie tylko ludziom, ale również kotu. Często właściciele, którzy musieli pożegnać jedno ze swoich domowych zwierząt i sami czują pustkę, próbują zażegnać smutną atmosferę, kupując nowego kota. Mimo dobrych intencji nie zawsze będzie to jednak właściwe rozwiązanie – pojawienie się nowego kota może bowiem tylko pogorszyć sytuację. Pam Johnson-Bennett tłumaczy:
Chociaż nie okazujemy żalu w taki sam sposób jak koty, razem dzielimy taką samą stratę i ten sam emocjonalny ból.
🐾 Osobowość. Koty, podobnie jak ludzie, mogą być introwertykami lub ekstrawertykami. Każdy kot ma swoją indywidualną naturę i niepowtarzalną osobowość. Potwierdzają to badania, które zostały przeprowadzone na kotach w celu określenia ich cech charakteru. Okazało się, że koty posiadają kombinację trzech głównych cech: uważność, towarzyskość oraz łagodność. Według dr Dodmana – wspomnianego już wcześniej badacza kocich zachowań – są to cechy, które występują również u ludzi.
Istnieje więcej podobieństw niż różnic pomiędzy kotami i ludźmi – podsumowuje dr Dodman.