Szukaj tematu w zasobach archiwum

jueves, 10 de octubre de 2013

W Tatarstanie spalono siedem kościołów

Rosja: w ciągu roku spalono w Tatarstanie siedem kościołów - Wiadomości

Rosja. W ciągu roku spalono w Tatarstanie siedem kościołów. Taki jest islam. Nawet na terenie Rosji w Tatarstanie Chrześcijanie są prześladowani. Czytaj  artykuł w linku wyżej ! Kliknij na tytuł wyżej. Aby wrócić na bloga kliknij wstecz w przeglądarce - pisze onet.pl

Rosja: w ciągu roku spalono w Tatarstanie siedem kościołów. W ciągu ostat­nie­go roku w Ta­tar­sta­nie – re­pu­bli­ce o więk­szo­ści mu­zuł­mań­skiej w środ­ko­wej Rosji (eu­ro­pej­skiej) – pod­pa­lo­no sie­dem świą­tyń chrze­ści­jań­skich. Licz­ne są rów­nież za­ma­chy i na­ci­ski wy­wie­ra­ne na miej­sco­wych nie­mu­zuł­ma­nów, aby przyj­mo­wa­li islam. Zja­wi­sko to przy­bra­ło takie roz­mia­ry, że pre­zy­dent re­pu­bli­ki Ru­stam Min­ni­cha­now wy­ra­ził pu­blicz­nie za­nie­po­ko­je­nie i za­po­wie­dział oso­bi­ste za­ję­cie się tą spra­wą.

Dwa najnowsze zdarzenia tego rodzaju odnotowano 28 i 29 listopada w różnych rejonach tego podmiotu Federacji Rosyjskiej. Przez cały ubiegły rok potwierdzono co najmniej jeden taki przypadek. Miejscowa prokuratura generalna wskazuje na "nierozpoznanych jeszcze ekstremistów", a w razie udowodnienia im winy grozi im kara do 20 lat więzienia. Oficjalnie mówi się o aktach wandalizmu, celowych podpaleniach oraz o łamaniu wolności sumienia i religii. Organy śledcze domagają się jednak określania tych czynów mianem "aktów terroryzmu".

Moskiewski dziennik "Komsomolskaja prawda" napisał, że za podpaleniami kościołów stoją grupy wahhabickie, a więc skrajnego odłamu islamu, opowiadającego się za narzuceniem wszystkim prawa koranicznego – szariatu i podporządkowania jego wymogom całego życia obywateli. Poparcia temu radykalnemu nurtowi islamskiemu udziela część miejscowego duchowieństwa.

W wywiadzie dla rosyjskiej agencji prasowej Interfax rosyjski kapłan prawosławny ks. Dmitrij Sizow, proboszcz parafii w miejscowości Piestrieczinskij, powiedział, że "cała jego wspólnota wie, że jest to [pożary kościołów - red.] dzieło wahhabitów". Zwrócił uwagę, że w niektórych wioskach tatarskich, w których przeważają chrześcijanie, działają "agitatorzy fundamentalistyczni, którzy proponują wiernym przejście na islam". "Kapłani zachowują milczenie, boją się bowiem, że mogą zostać oskarżeni o podżeganie do nienawiści religijnej" – dodał ks. Sizow.

Prezydent Minnichanow zaproponował nagrodę w wysokości miliona rubli za dostarczenie wiadomości użytecznych do rozpoznania sprawców podpaleń; jednocześnie wszczęto śledztwo w sprawie spisku terrorystycznego po odkryciu pod koniec ub. miesiąca ładunków wybuchowych, które na szczęście nie zadziałały, w rejonach aleksiejewskim i niżniekamskim.

Jednocześnie miejscowi przywódcy religijni – muzułmańscy i prawosławni – wezwali swe wspólnoty wiernych, aby nie ulegały one temu, co określono jako "prowokację", zmierzającą do „zniszczenia dobrych stosunków międzyreligijnych, jakie w ciągu wieków rozwinęły się w tym regionie nadwołżańskim”. "Wandalizm przeciw obiektom i miejscom kultu jest bezpośrednią obrazą uczuć wiernych i winni tych czynów zasługują na szerokie potępienie publiczne" – głosi wspólne oświadczenie prawosławnego metropolity kazańskiego i tatarskiego Anastazego i muftiego Tatarstanu Kamila Samigullina.

W czasach sowieckich Tatarstan był republiką autonomiczną w granicach ówczesnej Federacji Rosyjskiej, a więc miał niższy status niż republiki związkowe, np. Ukraina czy Kazachstan. 30 sierpnia 1990 formalnie ogłosił niepodległość, ale pozostał w łonie Rosji. Zajmuje powierzchnię nieco ponad 68 tys. km kw., zamieszkaną przez ok. 3,8 mln ludzi. Wśród wierzących przeważa prawosławie, gdyż to Rosjanie i inne narody słowiańskie stanowią większość mieszkańców; rdzenna ludność – Tatarzy - wyznaje na ogół islam odłamu sunnickiego.

No hay comentarios:

Publicar un comentario

Popularne posty