Szukaj tematu w zasobach archiwum

miércoles, 5 de febrero de 2014

Wszystko o parapsychologii, co warto wiedzieć

Wszystko o parapsychologii, czyli co warto wiedzieć, jaka jest i jaka powinna być wiedza, o czym należy pamiętać, jaka jest świadomość, oraz jakie są fakty w tematyce parapsychologii?

Pramatką parapsychologii była magia. Magia, jak mówi encyklopedyczna formuła, opiera się na odwiecznej wierze człowieka w istnienie sił i istot nadprzyrodzonych. Dzięki określonym rytuałom i praktykom magicznym, wykorzystywanych przez osoby obdarzone nadprzyrodzoną mocą, ludzie od zawsze chcieli zapanować nad siłami natury i nawiązać kontakty z innymi poziomami codziennej rzeczywistości, z innymi wymiarami.

Magię najprawdopodobniej wykorzystywał już człowiek pierwotny. Działania magiczne miały wówczas na celu zapewnienie mu pomyślności w łowach, płodności w zbiorach, uprawach rolnych, hodowli. Z czasem zadania magii stały się bardziej wyrachowane. Coraz częściej podejmowano próby oddziaływania na innych ludzi, w celu skłonienia ich do współpracy zgodnie z życzeniem maga.

Niektórzy naukowcy, badacze uważają, że z pierwotnej magii zaczęły się wyodrębniać religie, różne kulty religijne, które stosując często podobne środki, szybko się od niej uniezależniły stając się nawet dla niej konkurencyjne. Do dnia dzisiejszego religia zwalcza temat parapsychologii.

Również w oparciu o nauki magiczne wytworzyły się skomplikowane i rozbudowane ezoteryczne systemy rozwoju i samokształcenia duchowego, filozoficznego oraz poznania otaczającego nas świata. Z magii wyodrębniły się również i inne dawne nauki takie jak alchemia, astrologia, filozofia, numerologia, czy też toksykologia, a dzisiejsze to radiestezja, psychotronika oraz parapsychologia. Niektóre nauki również się oddzieliły, uniezależniły, i przekształciły w nauki oficjalne, akademickie. Przykładem tego była alchemia i astrologia, które ewoluowały w chemię oraz astronomię. Można by powiedzieć, że od magii wszystko się zaczęło.

Parapsychologia od zawsze cieszyła się zawsze dużym zainteresowaniem, także na innych kontynentach. Termin parapsychologia został wprowadzony dopiero w 1889 roku przez M. Dessoira. Upowszechnił się on wraz z założeniem Laboratorium Parapsychologicznego na Uniwersytecie Duke'a w Durham, w Karolinie Północnej. Parapsychologia (gr. : para - obok + psychologia) to dziedzina badająca zjawiska psychiczne, wywołane przez ludzki umysł, to dziedzina wiedzy badająca nieznane moce umysłu, lub utajone w umyśle ludzkim.

Już w 1930 roku badania nad parapsychologią rozpoczęli naukowcy, badacze tematu J. B. Rhine i L. Rhine. Celem ich było wykazanie, udowodnienie, że zdolności parapsychologii jak jasnowidzenie, telepatia, prekognicja, psychokineza, pirokineza, wzmocniona empatia, intuicja, przeczucia, psychometria, widzenie wewnętrzne na odległość, podróże astralne, mentalne tj. teleportacja, mogą być demonstrowane i kontrolowane w warunkach laboratoryjnych. Wyniki badań Rhine'ów zostały opublikowane w Extra-Sensory Perception (1934).

Wyniki tych prac, również badań zostały jednak zakwestionowane przez innych badaczy, sceptyków, ze względu na to, że eksperymenty Rhina nie były przeprowadzane w sposób uniemożliwiający dokonywanie oszustw i miały niewłaściwą metodologię (m.in. całkowicie błędną technikę statystycznej oceny wyników). Okazało się iż pewne narzędzia i metody badań sceptycznej nauki akademickiej jak szkiełko i oko, czy mikroskop to błędne założenia, wykorzystano niewłaściwe narzędzia. Świat energii, świat subtelny wymaga zupełnie innych metod oraz narzędzi badawczych, a do tej pory takich człowiek, naukowiec jeszcze nie wymyślił, i nie posiada jednego, idealnego narzędzia, czy metody do badań zjawisk parapsychicznych. Współczesny człowiek jeszcze nie odkrył, i nie opracował skutecznych metod badań, gdyż brak mu jest wiedzy jak to zrobić, i to jest powodem kwestionowania, czy dyskryminowania parapsychologii.

Od badań podjętych w 1930 roku na Uniwersytecie Duka w USA rozpoczął się okres naukowej analizy zjawisk postrzegania pozazmysłowego przy użyciu precyzyjnych technik eksperymentalnych i matematycznych kryteriów oceny. Wciąż trwa poszukiwanie odpowiedzi na wiele pytań i zagadek w tej dziedzinie.

Co ciekawe, parapsychologią zajmowały się również rządy różnych państw. Najwięcej badań nad takimi zjawiskami, i to wielokrotnie zakończonych powodzeniem, przeprowadzały raczej niewiele mające z magią wspólnego instytucje wojskowe, zarówno w byłym ZSRR, jak i Stanach Zjednoczonych. Wiele prac, wyników badań z jakichś powodów schowano głęboko do szuflady, nie wiadomo z jakich. Wiele jednak wyciekło, bowiem pewni ludzie po zakończonej karierze na tej wiedzy zarabiało pieniądze. Z parapsychologii wiedzę czerpie również współczesna akademicka psychologia - np. temat nlp, wizualizacji, czy afirmacji.

Dziś Parapsychologia jako wiedza i nauka zajmuje się badaniem zjawisk paranormalnych od wielu lat. Wiele zespołów naukowych w różnych regionach świata do dziś bada tajemnice sił nadprzyrodzonych. Często badają temat samodzielnie, a w obawie przed krytyką pracują nieoficjalnie. Ci badacze przedstawiają zadziwiające teorie wykraczające poza granice konwencjonalnej wiedzy. Eksperymentują z tym, co nieznane i niezwykłe. Często publikują w specjalistycznej prasie odkrycia, teorie, przemyślenia, czy rozwiązania, oraz problematykę parapsychologii. W Polsce również są publikowane tematyczne czasopisma poświęcone parapsychologii, najstarsze to Czwarty Wymiar i Nieznany Świat.

Parapsychologia przez niektórych, uważana jest za magię, a tak naprawdę magią nie jest! Parapsychologia bada i wyjaśnia fenomeny, które uznawane są za magiczne. Bada czym jest magia, jak działa, czy działa, i co działa. Parapsychologia wyodrębniła się z magii, to fakt, ale magią parapsychologia nie jest, nie była i nie będzie. Warto podkreślić raz jeszcze! Parapsychologia bada tematykę magii. Wyjaśnia, tłumaczy, bada ten zagadkowy temat, więc magia to magia, a parapsychologia to parapsychologia, to odrębny temat i wiedza i tyle. Powód? Istnienie wielu zjawisk zostało już doświadczalnie sprawdzone w laboratoriach, a niektóre można nawet tłumaczyć, wykorzystując współczesną wiedzę naukową!

Współczesna parapsychologia, dziś zajmuje się badaniem różnych zjawisk nadnaturalnych, m.in. takich jak jasnowidzenie, intuicja, telepatia, sny prognostyczne, prorocze, techniki dywinacyjne, czy praktyki bioenergoterapeutyczne z zachowaniem sporej dozy sceptycyzmu i zdrowego rozsądku.

Parapsychologia jest to nauka zajmująca się tą sferą umysłu, naszej psychiki, i niecodziennymi zjawiskami z nią związanymi, które znajdują się obok zainteresowań tradycyjnie pojmowanej psychologii. Specyfika prezentowanych przez parapsychologię zjawisk polega przede wszystkim na tym, że wymykają się one opisom oficjalnej nauki. I być może dlatego obecna nauka często kwestionuje ich istnienie, także psychologia. Kwestionuje je, ponieważ nadal brakuje odpowiednich narzędzi, badań, czy wiedzy, które są skuteczniejsze w udokumentowaniu, czy zaobserwowaniu danego parapsychicznego zjawiska. Brakuje narzędzi, przyrządów, oraz wiedzy a przez to dalsze badania nie przynoszą nowych rezultatów.

Parapsychologia, aby wyjaśnić trudne zagadki, i aby, osiągnąć wyznaczone cele, nie odrzuca naukowych teorii ze względów ideologicznych. Parapsychologia preferuje różne sposoby widzenia na dane zjawisko i nie zakłada z góry, co jest właściwie, a co nie. Parapsychologia unika utartego sposobu myślenia, stereotypów. Nie odrzuca wyjaśnień bez zastanowienia. Parapsychologia swobodnie zmienia sposoby i perspektywy patrzenia na różne zjawiska Niestety nauka oficjalna, ze względów ideologicznych, lub ekonomicznych często odrzuca lub postrzega parapsychologię jako konkurencję, paranaukę, lub co gorsza pseudonaukę. Aby zwalczyć konkurencyjną wiedzę, najlepszą bronią jaką stosują sceptycy, czy krytycy to strategia ośmieszania tematu.

Oprócz pojęcia parapsychologia można napotkać również takie terminy jak: metapsychologia, czy psychotronika. Określają one to samo zjawisko, ukazując nieco inne podejście do badanych fenomenów. Parapsychologia (dot. umysłu, psychiki, duszy, intuicji, podświadomości, nadświadomości, czy świadomości) bada temat od zupełnie innej strony, niż psychotronika (która bardziej dot. świata energii, energii subtelnych w takich dziedzinach jak radiestezja, bioenergoterapia, feng shui). Metapsychologia to niemal archaiczne, rzadko używane w Polsce określenie. Przedrostek „meta” sugeruje, że źródła badanych zjawisk leżą poza naszą psychiką. Parapsychologia badają te same zjawiska, ale innymi metodami, i według swoich odrębnych założeń.

Najczęstszą definicją w literaturze, słowniki i encyklopedie definiują termin parapsychologia jako wiedzę, dziedzinę badań (z pogranicza psychologii, filozofii, czy innych dziedzin), zajmującą się tzw. zjawiskami dotyczącymi spraw umysłu, psychiki tj. paranormalnymi, psychicznymi i psychologicznymi (np. telepatia, psychokineza, psychometria, spostrzeganie pozazmysłowe),które są opisywane przez świadków i osób twierdzących, że się z nimi zetknęli, ale nie potwierdzonych (z powodu braku narzędzi i metodologii badań nauki akademickiej) w żaden wiarygodny naukowo sposób i które trudno wyjaśnić na gruncie znanych praw przyrody, czy praw nauki akademickiej. Źródło www.psychotroniczna.republika.pl

No hay comentarios:

Publicar un comentario

Popularne posty