Szukaj tematu w zasobach archiwum

domingo, 7 de abril de 2019

Sam ale nie samotny

Sam, ale nie samotny, męska psychologia. Choć w dobie mediów społecznościowych mamy kontakt z przyjaciółmi i rodziną właściwie 24h na dobę, wszystko wskazuje na to, że jeszcze nigdy nie byliśmy - jako jednostki - tak samotni, wręcz wyalienowani jak dziś. Z jednej strony to martwi, są nawet badania, które mówią, iż samotni ludzie, zwłaszcza faceci, żyją krócej, z drugiej strony na temat samotności jest tak wiele mitów, że trudno byłoby je wszystkie obalić w jednym tekście. Jak to jest z tą samotnością? Czy rzeczywiście ma tylko złe strony?

Samotność - szansa czy ograniczenie? Facet - statystycznie bardziej narażony na samotność. Socjolodzy od lat zwracają uwagę na fakt, że dojrzali faceci są w grupie wyraźnie mocniej zagrożonej samotnością niż pozostałe części populacji. Dzieje się tak z wielu przyczyn - wynikają one zresztą nie tylko z czynników obiektywnych - jak skłonność szybszego niż u kobiet do podupadania na zdrowiu, ale też z wybranej wcześniej życiowej drogi. To, jakie decyzje podejmujemy w młodości, jakie traumy przeżywamy, jak ukształtowało nas otoczenie i rodzina, wypływa na to, jak wygląda nasza dojrzałość i jesień życia.

Źródła samotności. Przyczyn samotności w dorosłym życiu może być bardzo wiele. Od najprostszych, choć oczywiście bolesnych przypadków życiowych, jak rozstanie, śmierć partnera, po bardzo zawiłe uwarunkowania społeczno-psychologiczne, wyniesione z domu nawyki, własne kompleksy i słabości. Czasem jest to także samotność, a właściwie "samowystarczalność" z wyboru, przynajmniej teoretycznie będąca efektem własnej decyzji.

Socjologowie mówią o wyraźnym paradoksie współczesnych czasów - złudzenie posiadania wielu znajomych w serwisach społecznościowych, ciągły pisemno-obrazkowy kontakt z nimi daje nam złudzenie nie bycia samotnymi. Tymczasem relacje takie spłycają się coraz mocniej, nie dając nam potrzebnej satysfakcji. Często dopiero w sytuacji podbramkowej okazuje się, że tak naprawdę nie mamy na kogo liczyć, że te wszystkie "sieciowe" znajomości nie były wiele warte.

viernes, 5 de abril de 2019

Wystawa - Bóg nie umarł

Wernisaż wystawy:  BÓG NIE UMARŁ, Mieczysław Piasek alias Metiu Sand, grafika. Wystawa -  6 kwiecień - 9 maj 2019; Wernisaż - 6 kwiecień, sobota, godz. 18.00, Warszawa

Duchowość odgrywa w naszym życiu dużą rolę, lecz dla każdego z nas przybiera inną formę, inną postać. Tak w sercu, jak i w przeżywaniu i wyznawaniu wiary. Wiara i duchowość jest przedstawiana przez każdego twórcę w innej formie, perspektywie i innymi środkami wyrazu.

Wystawa jest efektem twórczej modlitwy Artysty, medytacji nad sobą, swoją sztuką, kondycją dzisiejszego świata , Boga i wiary - tak swojej jak i innych. 

Nie jesteśmy w stanie opisać Boga tak i ja przedstawiam go w uproszczonej formie graficznej - mówi Mieczysław Piasek - Kropki i punkty to powtarzalność dnia i życia, codziennych spraw, modlitw, próśb, codziennej bieganiny. Dzień za dniem, rok za rokiem. Punkty to mapy naszego życia i wiary. I tak jak życie zaczynają się i kończą.

Prace tworzone są przy użyciu najbardziej prostych środków wyrazu, ale już ich wykonanie to wielogodzinny proces. Obecnie prezentowane prace to uproszczone formy połączone z grafiką rysunkowego punktu i innymi technikami własnymi. 

Wystawa obejmuje prace artysty z lat  2018 - 2019.

Metiu Sand, vel. Mieczysław Piasek - artysta malarz, grafik. Urodzony w Pionkach w 1973 r. Mieszka i tworzy w Radomiu. Pierwszą wystawę indywidualną miał w Galerii Format w Pionkach w 1999 roku. Jest autorem wystaw indywidualnych w Radomiu, Lublinie, Pionkach, Kazimierzu nad Wisłą, Warszawie. Jest wieloletnim uczestnikiem cyklu Formatowanie. Autor ilustracji do książki Jasnowidzenie w interpretacji kart Tarota wydanej przez Wydawnictwo Studio Astro w Białymstoku. Prowadzi blog  ,,Świat zapisany w obrazkach" . Interesuje się takimi technikami jak malarstwo olejne, kolaże, grafika, rysunek, fotografia, fotomontaże, grafika komputerowa.

For English scroll down /  для английского прокрутите вниз

jueves, 4 de abril de 2019

Mechanika kwantowa o istnieniu świadomości 

Życie po śmierci uzasadnione naukowo. Mechanika kwantowa pozwala na istnienie świadomości nawet po rozkładzie ciała Publikacja z 24/12/2018. 

Dusza kontynuuje swoje istnienie nawet po śmierci ciała – ogłosili naukowcy. Duszą nazywają oni świadomość, która działa na poziomie kwantowym nawet po rozkładzie ludzkiego ciała.

Grupa naukowców prowadziła badania nad świadomością. Doszli oni do konkluzji, że w momencie śmierci człowieka umiera jedynie jego ciało, nie ma natomiast mowy o śmierci świadomości. Nawiązując do teorii znanych nauce, uważają, że mechanika kwantowa pozwala na istnienie świadomości nawet po rozkładzie ciała.

Naukowcy wciąż pozostają niepewni tego, czym właściwie jest sama świadomość. Stuart Hameroff z Uniwerytetu Arizony oraz Sir Roger Penrose, brytyjski fizyk, uważają, że są to jedyne informacje składowane na poziomie kwantowym.

Obaj nazywają ten proces „Zorkiestrową Redukcją Celu” (ang. Orchestrated Objective Reduction – Orch-OR) i uważają to za dowód na to, że mikrotubule na bazie białka niosą informacje kwantowe. Są to więc wielkości mniejsze, niż atom.

– Powiedzmy, że serce przestaje bić i krew przestaje płynąć. Mikrotubule tracą swój stan kwantowy. Kwantowe informacje w nich zawarte nie są niszczone. Nie mogą zostać zniszczone i po prostu rozprowadzają się na cały wszechświat – mówi dr Stuart Hamerhoff.

– Gdy pacjent jest reanimowany, kwantowe informacje wracają do niego, dlatego mówi, że „miałem doświadczenie bliskiej śmierci”. Jeśli nie zostanie zaś odratowany i pacjent umrze, wówczas jest możliwe, że ta kwantowa informacja może istnieć poza ciałem, być może wiecznie, jako dusza – tłumaczy anestezjolog.

Z tym stanowiskiem zgadzają się także badacze z Instytutu Maxa Plancka w Monachium. Uważają oni, że wszechświat, który widzimy, jest jedynie tym, co postrzega nasza percepcja i po śmierci mamy do czynienia z wielką nieskończonością. Źródła: express.co.uk/Wiki

miércoles, 3 de abril de 2019

Etyka i filozofia Indian

Europejczycy posiadają swoje zasady, reguły, przykazania, prawa... Kodeks postępowania Indian kontynentów Ameryk był bardzo prosty. Charakteryzował się ogromną tolerancją, odpowiedzialnością za życie, szacunkiem dla przyrody i innych istnień oraz niesamowitym optymizmem, którego często nam brakuje. Zadziwiające jak wiele możemy się od nich nauczyć.

1. Wstawaj wraz ze wschodem słońca, aby się pomodlić. Módl się w samotności, módl się często. Wielki Duch będzie słuchał, jeśli tylko będziesz mówił.

2. Bądź tolerancyjny dla tych, którzy są zagubieni na swojej ścieżce. Ignorancja, zarozumiałość, gniew, zazdrość i chciwość wynikają z zagubienia duszy. Módl się o prowadzenie dla nich.

3. Poszukuj siebie i dla siebie. Nie pozwól innym tworzyć twojej ścieżki dla ciebie. To twoja droga i tylko twoja. Inni mogą iść z tobą, ale nie przejdą jej za ciebie.

4. Przyjmuj gości z szacunkiem. Daj im najlepsze jedzenie, najlepsze posłanie i traktuj z szacunkiem.

5. Nie bierz tego, co nie twoje od innej osoby, społeczności czy natury. Nie zostało ci to podarowane, ani na to nie zapracowałeś, nie jest więc twoje.

6. Szanuj wszystko, co istnieje – czy to ludzi czy rośliny.

7. Szanuj myśli innych ludzi, ich słowa i pragnienia. Nigdy nie przerywaj, nie kpij i niegrzecznie nie przedrzeźniaj. Pozwól każdemu wyrazić się na jego własny sposób.

8. Nigdy nie mów w zły sposób. Negatywna energia, którą wysyłasz we wszechświat powróci pomnożona do ciebie.

9. Wszyscy popełniają błędy. Wszystkie błędy da się wybaczyć.

10. Złe myśli powodują, że umysł, ciało i dusza chorują. Praktykuj optymizm.

11. Natura nie jest dla nas, jest częścią nas. Jest ona częścią twojej globalnej rodziny.

12. Dzieci są nasionami nas w przyszłości. Posiej miłość w ich sercach i podlewaj mądrością i naukami życia. Kiedy rosną, daj im przestrzeń na ten wzrost.

13. Unikaj krzywdzenia serc innych. Trucizna bólu, jaki zadałeś wróci do ciebie.

14. Zawsze bądź prawdomówny. Szczerość jest testem woli w tym wszechświecie.

15. Utrzymuj się w równowadze. Twój intelekt, duchowość, emocje i ciało – one wszystkie muszą być silne, czyste i zdrowe. Trenuj ciało by umocnić umysł. Rozwijaj ducha, aby uzdrowić bolesne emocje.

16. Podejmij świadomą decyzję o tym, kim chcesz być i jak reagować. Bądź odpowiedzialny za swoje własne czyny.

17. Respektuj prywatność i osobistą przestrzeń innych. Nie dotykaj własności innych – zwłaszcza świętych lub religijnych przedmiotów. Jest to zakazane.

18. Bądź prawdziwy w stosunku do siebie. Nie możesz pomagać innym, jeśli nie potrafisz pomóc sobie.

19. Szanuj wierzenia religijne innych. Nie nakłaniaj innych siłą, aby podzielali twoje wierzenia.

20. Dziel się swoim szczęściem z innymi. Udzielaj się charytatywnie.

*Tekst ukazał się w “Inter-Tribal Times”; w październiku 1994 r. / https://indiansko.blogspot.com


martes, 2 de abril de 2019

Polacy nie czytają

63 proc. Polaków nie wzięło w 2018 roku do ręki żadnej książki. To już nie kryzys, to klęska. W czasach rozpędzonych technologii, zaawansowanych mechanizmów manipulacji, pożerającej nasze umysły konsumpcji, my, Polacy, "rzuciliśmy ręcznik". 

Czytanie to przecież nie tylko szlachetna rozrywka, to przede wszystkim możliwość rozpoznania metafor, logiki, poszerzenia słownictwa, zrozumienia skomplikowanych procesów myślowych, a nawet filmów i seriali. Bez tego stajemy się łatwym do manipulacji i podzielenia tłumem.

Jesteśmy w trakcie zapaści kulturowej. Oprócz hejtu, nie łączy nas nic. Nie ma mowy o wspólnych kodach językowych, czy kulturowych, wspólnocie przeżyć, czy wrażliwości. Sami wystawiamy się na żer cynikom, propagandzistom i zwykłym oszustom różnych barw politycznych, czy grup interesów. Zawsze łatwiej zarządzać bezmyślnymi, którzy nie są w stanie się porozumieć.

Wykształcenie, sztuka, czytelnictwo są kluczami do odnalezienia się we współczesnym świecie. Trzymajmy się słów dobrze napisanych, bo bez nich zgubimy się w morzu wszechogarniającej głupoty.

lunes, 1 de abril de 2019

Biblia mitologią, zbiorem mitów

Zarówno praktykujący katolicy jak  i niepraktykujący mogą być zaskoczeni tym, co zawiera Pismo Święte. Są tam rzeczy obłędne i straszne. Podręczniki szkolne i katechizm pomijają kompromitujące treści, a warto o nich wiedzieć.

Święte wojny, rzezie, masakry. Prorok Izajasz tak oto wieszczy wojnę, w której wrogowie zostaną za sprawą Boga zmasakrowani:

Zawyjcie, bo bliski jest dzień Pański, nadchodzi jako klęska z rąk Wszechmocnego. (…) Każdy odszukany będzie przebity, każdy złapany polegnie od miecza. Dzieci ich będą roztrzaskane w ich oczach, ich domy będą splądrowane, a żony – zgwałcone.(…) Wszyscy chłopcy będą roztrzaskani, dziewczynki zmiażdżone. Nad noworodkami się nie ulitują, ich oko nie przepuści także niemowlętom” (Iz 13, 6,15-16,18).

Jest też w Starym Testamencie ludobójstwo dokonane z bożego nakazu. Oto polecenie dane przez Boga narodowi wybranemu:

Gdy Pan, Bóg twój, wprowadzi cię do ziemi, do której idziesz, aby ją posiąść, usunie liczne narody przed tobą: Chetytów, Girgaszytów, Amorytów, Kananejczyków, Peryzzytów, Chiwwitów i Jebusytów: siedem narodów liczniejszych i potężniejszych od ciebie. Pan, Bóg twój, odda je tobie, a ty je wytępisz, obłożysz je klątwą, nie zawrzesz z nimi przymierza i nie okażesz im litości”(Pwt 7, 1-2).

Popularne posty