Szukaj tematu w zasobach archiwum

sábado, 1 de junio de 2019

Medycyna komplementarna

Medycyna komplementarna to nie alternatywna. W drugim dziesięcioleciu XXI wieku naturalne sposoby leczenia stały się czymś normalnym w medycynie. Stosują je pacjenci, ale również używają ich lekarze. Często metody terapeutyczne z gatunku medycyny naturalnej określane były jako medycyna alternatywna, a alternatywny znaczy „inny”, „przeciwstawiający się temu, co tradycyjne i oficjalnie uznane”. Nie odzwierciedla to roli, jaką naturalne sposoby leczenia pełnią w procesie terapeutycznym. 

Pojawiło się zatem nowe pojęcie: „medycyna komplementarna”. Jest to postępowanie z użyciem środków szeroko pojętej medycyny naturalnej, np. z użyciem ziół, która uzupełnia leczenie lekami. Czasami nawet przy niewielkim nasileniu dolegliwości może zastąpić leczenie z użyciem leków. Jak to rozumieć w praktyce?

Dobrym przykładem na to jest refluks żołądkowo-przełykowy, który przyczynia się m.in. do powstawania zgagi. Farmakoterapia radzi sobie z tym problemem poprzez stosowanie leków z grupy blokerów pompy protonowej, które zmniejszają wydzielanie kwasu solnego, a przez to zmniejszają kwasowość treści żołądkowej.

Preparaty ziołowe stosowane w refluksie to po pierwsze zioła o działaniu przeciwzapalnym i osłaniającym.

W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza zaleca się w takiej sytuacji początkowo suplement diety Gastrobonisan. W drugim etapie terapii dodaje się do niego krople Gastrobonisol, które pobudzają perystaltykę. Jeżeli pacjent cierpi na refluks żołądkowo-przełykowy i ma do dyspozycji dwa postępowania terapeutyczne, leki zmniejszające kwasowość w żołądku oraz zioła przeciwzapalne.

W przypadku mniej nasilonych objawów może zmniejszyć dawkę lub wręcz odstawić leki, a stosować jedynie preparaty ziołowe. W przypadku zaostrzenia choroby na wiosnę i jesienią można dodać lek do mieszanki ziołowej, aby wzmocnić efekt działania.

Jakie są zalety tego typu postępowania w przypadku refluksu?

Po pierwsze chory nie ma przewlekle obniżonej kwasowości w obrębie żołądka. Kwaśny odczyn treści żołądkowej jest niezbędny m.in. do prawidłowego trawienia białek.

Po drugie: zioła przyspieszają perystaltykę w obrębie przewodu pokarmowego, a przez to ułatwiają przedostawanie się treści pokarmowych do jego dolnych partii, co powoduje, że nie dochodzi do cofania się treści z żołądka do przełyku, czyli do refluksu.

Po trzecie zioła przyspieszają gojenie się stanu zapalnego, który powstaje w przełyku na skutek drażnienia śluzówki przez kwas żołądkowy.

Drugim przykładem medycyny komplementarnej może być leczenie schorzeń zwyrodnieniowych stawów i kręgosłupa. Pacjenci zmuszeni są w przebiegu tych chorób przewlekle zażywać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które mogą negatywnie oddziaływać na przewód pokarmowy, zwłaszcza żołądek, a z drugiej strony źle działać na serce.

Aby ograniczyć potrzebę zażywania leków, można u tych chorych suplementować dietę produktami działającymi komplementarnie, czyli uzupełniająco, takimi jak glukozamina lub ekstrakt z korzenia hakorośli.

Oba te surowce naturalne wpływają korzystnie na stan chrząstek stawowych, co wynika z licznych opracowań naukowych. Połączenie tych surowców naturalnych stało się przedmiotem opracowania naukowego, które powstało w Instytucie Roślin i Przetworów Zielarskich. Zestawienie to zawarte jest w suplemencie diety Artrobon. Ich spożywanie może spowodować, że chory będzie zmuszony stosować leki jedynie w przypadku zaostrzenia objawów lub będzie mógł zmniejszyć ich dawkę.

To dwa przykłady medycyny komplementarnej, do której stosowania się zachęca. Jako, że medycynę komplementarną stosują często lekarze, ważne, aby uprawiano ją z użyciem wysokiej jakości produktów, czyli takich, które mają określoną zawartość ciał czynnych i znajdują się w formie umożliwiającej ich dobre wchłanianie do organizmu. I tu kolejny przykład.

Często używanym produktem prozdrowotnym w medycynie komplementarnej jest pyłek pszczeli. Można stosować go w postaci obnóży (małe żółto-brązowe kulki), które przyjmuje się łyżeczką w połączeniu np. z miodem czy wodą. Jednakże lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pyłku pszczelego w postaci miałko rozdrobnionej, czyli w postaci mikronizatu. Taka forma 10-krotnie zwiększa przyswajalność tego produktu do naszego organizmu, co oczywiście umożliwia zmniejszenie jego dawki. Ma to znaczenia dla zdrowia dlatego, że duże dawki bogatego w chitynę pyłku pszczelego mogą u osób wrażliwych uszkodzić błonę śluzową jelit.

W Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza zalecany jest produkowany przez Bonimed suplement diety Apibon ze standaryzowanym ekstraktem z propolisu i mikronizatem z pyłku pszczelego, który rozdrobniony jest bardzo miałko a ziarna mają poniżej 10 mikrometrów.

Kolejnym elementem medycyny komplementarnej jest stosowanie produktów standaryzowanych, czyli takich, które mają określoną w badaniach zawartość substancji biologicznie czynnych.

Przykładem wysokiej jakości produktów jest standaryzowany na zawartość olejku eterycznego olej z czarnuszki w kapsułkach, np. Alerbon, który zalecany jest do suplementacji w przypadku alergii. Forma hermetycznie zamkniętych kapsułek umożliwia precyzyjne dawkowanie oraz sprawia, iż zawartość olejku eterycznego jest stała. Olejek eteryczny zawarty w oleju z czarnuszki bardzo łatwo się ulatnia, a w związku z tym, picie go łyżeczką z butelki może narażać nas na nieprecyzyjne dawkowanie produktu.

Medycyna komplementarna to trend, który jest niezwykle cenny i przyczynia się do zdrowia pacjentów, powinniśmy go promować i wspierać. Należy jednak stosować najwyższej jakości produkty, w których zawartość ciał czynnych jest badana według odpowiednich procedur. LMN Bonimed posiada nadany przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego certyfikat GMP (Dobra Praktyka Wytwarzania). Zatem wszystkie produkty są badane zgodnie z najnowszymi osiągnięciami nauki. Więcej informacji na: https://bonimed.pl/pl/artykuly/poradnik-terapeutyczny

No hay comentarios:

Publicar un comentario

Popularne posty