Szukaj tematu w zasobach archiwum

viernes, 11 de agosto de 2023

Wszystko o naszych snach

Specjaliści od interpretacji snów zaznaczają, że sny ujawniające najbliższą przyszłość charakteryzują się tym, że... 

. sen taki śni się tuż przed porannym wybudzeniem; 
. pamiętamy go dokładnie;
. jest krótki; pokazuje jakiś urywek zdarzenia, np. krótką rozmowę, wymianę zdań, spotkanie, kłótnię, jakąś sytuację; 
. sen taki nie jest rozbudowany, to jakby jeden obraz / ujęcie filmu z jednym wątkiem ;
. po obudzeniu czujemy wyraźnie emocję ze snu. 

Osobiście uważam, że sny mające charakter proroczy można  powiązać z intuicją. Osoby, które mają ją rozwiniętą albo zwracają na nią uwagę często w życiu potrafią nie do końca świadomie wyłapywać sygnały z rzeczywistości i przeczuwać czy też wnioskować na ich podstawie, co się wydarzy. 

Piszę "wnioskować" w wyraźnym cudzysłowie, bo oczywiście nie odbywa się to na zasadzie świadomej analizy zdarzeń, jak to robią np. detektywi, lecz skutkuje wyraźnym przeczuciem. A w niektórych przypadkach może nawet snem.

Jak interpretować sny? 

Podczas interpretacji snu zawsze ważna jak największa ilość szczegółów i  przeanalizowanie tego co dzieję się obecnie w naszym życiu – zarówno prywatnym jak i zawodowym – oraz próba powiązania tego co się dzieje w życiu z tym co przedstawia nam sen. 

Na wielu portalach przedstawiane są różne interpretacje, które każdy dostosowuje pod siebie. A tak naprawdę interpretacji jak i snów jest tyle co ludzi, nie da się na nich wszystkich wypisać.

Jeśli chodzi o moją indywidualną metodę odczytania, zrozumienia snu to zawsze tuż po przebudzeniu, gdy sen zwróci mi uwagę, ten dzień jest takim dniem analiz, przeglądem słownika symboli, szukania skojarzeń i łączenie faktów i emocji.

Każdy sen interpretuje się bądź odczytuje indywidualnie czyli w zależności od kontekstu, w którym sen wystąpił, i od emocji, które towarzyszyły mu podczas jego przeżywania. Interpretuje się też w zależności od sytuacji w jakich się znajdujemy. 

Pierwsze pytania jakie zadaję sobie, czy sen niesie przekaz pozytywny, jakie emocje w śnie się pojawiły a jakie są teraz po przebudzeniu. Zwracam uwagę czy towarzyszy niepokój. 

Pytam następnie. Jakiej sfery życia dotyka, relacji, pracy zawodowej, z jakim aspektem życia ma związek bądź z jaką sytuacją. Jakie przesłanie niesie, czy pozytywne, czy negatywne, co czuję w związku z nim, jakie mam odczucia, co mnie poruszyło, itd... 

Czy można wierzyć sennikom?

Czy faktycznie istnieje jakiś system interpretacji symboli, który działa dla wszystkich? Czy marzenia senne i sny prorocze mogą pomóc w interpretacji snu i zrozumieniu jakie faktycznie może być znaczenie snów? Naukowcy i badacze snów twierdzą, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytania.

Nie ma jednego uniwersalnego sennika, który działa dla wszystkich ludzi. Wszyscy ludzie są różni i mają różne doświadczenia a to, co oznacza sen dla jednej osoby, może mieć zupełnie inne znaczenie dla innej osoby. Ponadto, interpretacja snów może zmieniać się w zależności od kontekstu, w którym sen wystąpił, i od emocji, które towarzyszyły mu podczas jego przeżywania.

Mimo to, istnieją pewne symbole i motywy, które mają powszechne znaczenie i które można znaleźć w wielu sennikach i są to właśnie najpopularniejsze sny. Na przykład sen w którym pojawią się wypadające zęby może być interpretowany jako strach przed starzeniem się lub utratą siły, dobrego samopoczucia czy zdrowia, podczas gdy sen o lataniu może oznaczać poczucie wolności lub dążenie do wyzwolenia.

Warto jednak pamiętać, że interpretacja snów z senników powinna być traktowana z umiarem i zawsze należy uwzględniać indywidualne okoliczności i kontekst życiowy osoby, która sen przeżyła.

Znaczenia snów w sennikach są znaczeniami  ogólnymi / uniwersalnymi, są propozycjami znaczeń, i jeśli któregoś znaczenia nie odczuwamy, nie rezonuje z nami, intuicja mówi to nie to, wtedy tą interpretację ignorujemy. Możemy szukać w nich podpowiedzi, ale musimy podchodzić do odczytania bardzo indywidualnie, gdyż ...

"Symbole senne są zwierciadłem ludzkiego umysłu
i duszy, w sennej rzeczywistości transcendentalnej
są wyrazem naszych dążeń do zrozumienia świata".

Książkę, którą poleca się dziś to książka Rosemary Ellen Guiley – „The Encyclopedia of Dreams” (Dreamwork for the soul….). Jej praca względzie doskonała jest godna przeczytania. Niektóre z opisów znaczenia snu są poprostu nad wyraz trafne i funkcjonują od lat w naszej sennej rzeczywistości jak i są wykorzystywane do tłumaczenia snów w wielu innych sennikach.

Przeczucia i prekognicje stanowią grupę wyjątkowych doświadczeń, które opierają się na przewidywaniu przyszłych wydarzeń. Sny, wizje potem piersze emocje i myśli, które mamy zaraz po przebudzeniu, dają nam wgląd w to, co dopiero nadejdzie i czego nie da się w racjonalny sposób wywnioskować, jeśli oprzemy się wyłącznie na dostępnych faktach i tradycyjnych narzędziach zdobywania wiedzy. Owe przeczucia i przebłyski zdarzeń przebijają się do naszej świadomości najczęściej za pośrednictwem snów. Co istotne – nie są one bardziej paranormalne niż same sny. 

Pamiętajmy, że prorocze sny nie dotyczą wyłącznie śmierci. Śniąc, możemy ujrzeć zarówno zbliżające się trzęsienie ziemi, numery, jakie padną w losowaniu lotto, kontrolę policji, awarię samochodu, osoby, które od nas odchodzą jak i ubranie, które założymy na siebie w zaplanowany dzień. Z uwagi na zróżnicowane kwestie, jakich dotyczą prorocze marzenia senne, a także ze względu na rozmaitą naturę wglądu w przyszłe zdarzenia, dzielimy sny prorocze na kilka odrębnych kategorii. Najważniejsze rodzaje snów proroczych:

  • sny ostrzegawcze (ang. warning dreams) – jak sama nazwa wskazuje, mają one przestrzegać przed zbliżającym się kłopotami, opóźnieniami, plotkami, zdradą, czy innym niebezpieczeństwem, katastrofą lub chorobą czy śmiercią. Co bardzo istotne, tego typu sny dają zwykle możliwość wpłynięcia na bieg wydarzeń. Wszystkie opisane wyżej sny należą do właśnie tej, najpopularniejszej kategorii,
  • objawienia (ang. apparitions) – tym snów, w których ukazują nam się martwi, nasi zmarli bliscy, aby dostarczyć nam jakąś ważną wiadomość,
  • sny wyraźne (ang. emphatic dreams) – przy tego typu marzeniach sennych czujemy się zwykle bardzo poruszeni, choć nie jesteśmy pewni, dlaczego. Doświadczamy wyraźnych uczuć i odczuwamy silne współczucie; po prostu podskórnie wiemy, że coś ważnego się wydarzy,
  • sny telepatyczne (ang. telepathic dreams) – typ snów, które dają możliwość połączenia się z myślami kogoś innego. Taka senna telepatia ma zwykle miejsce pomiędzy bliskimi sobie osobami. Może przyśnić się nam bliska osoba, przyjaciel, gdzie okazuje się, że ma czy miał ostatnio duży problem w swoim życiu. 
  • sny jasnowidzące (ang. clairvoyant dreams) – to marzenia senne, w trakcie których śnimy o tym, co w tym samym czasie dzieje się w rzeczywistości,
  • sny-medium (ang. clairaudient dreams) – obejmują one słyszenie wyraźnych głosów albo klarownych dźwięków. Wydaje się wtedy, że głos pochodzi znikąd – najczęściej nie wiemy, gdzie leży jego źródło. W takich przypadkach należy zwrócić szczególną uwagę na zasłyszane informacje.

Jak rozpoznać sen prekognicyjny

Sen ujawniający najbliższą przyszłość to:
  • sen taki śni się tuż przed porannym wybudzeniem, 
  • pamiętamy go dokładnie
  • jest krótki, pokazuje jakiś urywek zdarzenia, np. wymianę zdań, spotkanie, rozmowę albo kłótnię, 
  • nie jest rozbudowany, to jakby jeden obraz z jednym wątkiem bądź jedno krótkie ujęcie filmu
  • po obudzeniu czujemy wyraźnie emocję ze snu
  • może on nas wybudzić
Ciekawe zapisy można odnaleźć w Atharwawedzie, indyjskiej księdze mądrości liczącej sobie 3 tysiące lat. Według niej pora nocy, w jakiej śnimy proroczy sen, to jednoznaczna wskazówka dotycząca momentu spełnienia przepowiedni. 

Marzenie senne, które przychodzi wczesną nocą, zostanie zrealizowane później, niż to nawiedzające nas w pobliżu świtu.

Generalnie sny prorocze przedstawiają (dosłownie lub symbolicznie) czekającą nas przyszłość. Może to być otrzymanie dobrej oceny na egzaminie, utrata bądź dostanie pracy, narodziny dziecka czy jakieś zupełnie błahe wydarzenie. 

Wielu specjalistów również uważa, że zjawisko deja vu polega tak naprawdę na przypominaniu sobie treści snu proroczego, o którym zdążyliśmy już zapomnieć. 

Komplikację w interpretacji snu stanowią ewentualne symbole. Możemy wtedy albo zdać się na własną intuicję, albo posiłkować się wiedzą zgromadzoną w sennikach. 

Warto także porównywać swoje sny z następującymi później wydarzeniami – jeśli będą one tożsame, najprawdopodobniej doświadczane sny mają charakter proroczy, w związku z czym mogą stanowić cenną wskazówkę przy podejmowaniu ważnych decyzji.

Oczywiście – od każdej reguły są wyjątki, większość ludzi doświadczających profetycznych snów utrzymuje jednak, że ich wizje są bardzo wyraźne i precyzyjne. W opisach takich doświadczeń powracają stwierdzenia, że śniący BYŁ w swoim śnie, a nie tylko biernie się mu przyglądał. Kolory opisywane są zwykle jako ostre, jasne i wzmocnione; z kolei dźwięki odbierane są jako wyjątkowo wyraźne i głośne. 

Krótko mówiąc: sen proroczy do złudzenia przypomina rzeczywistość na jawie, w związku z czym odróżnienie tych dwóch sfer może nastręczać pewnych problemów. 

Najlepszym sposobem, żeby stwierdzić, czy zdarzają nam się prorocze sny (a jednocześnie najskuteczniejszą metodą rozpoznawania elementów snu prekognitywnego) jest oczywiście prowadzenie dziennika. Kiedy zaczniemy zapisywać, odtwarzać i odczytywać swoje senne marzenia, zauważymy, co jest w nich obecne, a co niekoniecznie. Ponadto otworzymy się na więcej przebłysków z przyszłości, a sny prorocze będą nas nawiedzały znacznie częściej.

Sny prorocze

Sny prorocze mogą mieć różną naturę. Najczęściej wyprzedzają zdarzenia następnego dnia lub kilku dni. Zdarzają się też takie, które zapowiadają (najczęściej ważne, graniczne) wydarzenia, których będziemy częścią, a musimy na nie czekać dłuższy czas: pół roku, rok, dwa lata. Jeszcze innymi są sny prorocze nie dotyczące naszego indywidualnego życia, a informujące o zdarzeniach z życia społecznego, ilustrujące wydarzenia gromkie i naładowane emocjami jak katastrofy lotnicze, katastrofy naturalne, ataki terrorystyczne, wydarzenia polityczne.

Czy to sen proroczy?

Często chcemy wiedzieć czy był to “tylko sen”, czy nasza nieświadomość pokazała prorocze obrazy? Chcemy znać odpowiedź na pytanie, czy sen ujawnił nasze obawy lub nadzieje, czy może wskazał obiektywną przyszłość?

Na te pytania nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż taka jest natura nieświadomości – gromadzi ona przeszłość i przyszłość, nasze myśli i urojenia, emocje, uczucia i nadzieje. Gromadzi też informacje o naszej karmie, przeszłych wydarzeniach oraz naszym przeznaczeniu, tych punktach życia, przez które musimy przejść.

Wyodrębnia się pewne wskazówki, mogące świadczyć o tym, że sen taki jest (lub ewentualnie nie jest) proroczy i określające jego cechy:

Sny ujawniające najbliższą przyszłość:
  • sen taki śni się tuż przed porannym wybudzeniem, pamiętamy go dokładnie
  • jest krótki, pokazuje jakiś urywek zdarzenia, wymianę zdań, spotkanie, kłótnię, nie jest rozbudowany, to jakby jeden obraz z jednym wątkiem
  • po obudzeniu czujemy wyraźnie emocję ze snu
Sny ujawniające dalszą przyszłość:
  • mogą występować w nich osoby przewidujące przyszłość, wróżki, szamanów, lekarze diagnozujący nasze zdrowie, sesje tarota, wizje nieba i zjawisk atmosferycznych takie jak księżyc-e, słońce-a, gwiazda-y, tornada, potopy, wichury, burze
  • są bardzo mocno naładowane emocjami, intrygują, mówią o czymś, co na dzień dzisiejszy jest niezrozumiałe albo w ogóle nie stanowi przedmiotu naszych rozważań
  • są dwuznaczne, archetypowe lub mocno symboliczne
  • zawierają w sobie jakąś radę, przekaz, wskazówkę, czasem wskazują na datę
  • są skomplikowane, nawiązują głęboko do wydarzeń, jakości naszego życia
  • czujemy, że mają ważny przekaz, ten sen głęboko zapada nam w pamięci, często do niego wracamy
Sny przedstawiające rzeczywistość poza nami:
  • przedstawiają jakąś katastrofę, zdarzenie, w którym nie uczestniczymy
  • widzimy dokładnie zdarzenie, rano zastanawiając się dlaczego coś takiego nam się przyśniło
  • obserwujemy z daleka, z góry, z boku
  • sen jest krótki, nie posiada fabuły, często to tylko obraz pewnego zdarzenia
  • odczuwamy emocje biorących we śnie udział (najczęściej katastrofie) ludzi, atmosferę.
Wydawać by się mogło, że każdy chce śnić proroczo (jak postaci np. ze Starego Testamentu). Jednak snów proroczych nie należy wymuszać. To mija się z celem. Same nas odnajdą, jeśli nieświadomość będzie miała coś ważnego do przekazania. I jeśli będziemy na to gotowi.

Sen proroczy pozwala przygotować się do nadchodzących wydarzeń. Często – przyjąć je jako coś nieodzownego i zaakceptować. Lecz równie często, obserwując efekty danych wydarzeń już we śnie – zawczasu odnaleźć w sobie taką drogę postępowania wobec nich, aby, jeśli już nie można zmienić tego, co stać się musi, zmienić własną reakcję na to, się dzieje. Wyjść z sytuacji obronną ręką, w zgodzie z własnym sumieniem i sercem. W tym sensie sny prorocze są darem.

Pamiętajmy, że o ile Los wyznacza zdarzenia z naszego życia, to my mamy moc, aby zareagować na nie zgodnie ze swoją wolą.

Przyśnił Ci się sen proroczy? Zrób wszystko co w Twojej mocy, by zrozumieć jego znaczenie. Znając możliwe wydarzenia i ich skutki, zmień to, co możesz zmienić lub radośnie oczekuj przyszłości.

Onejromancja – sztuka przewidywania przyszłości na podstawie interpretacji snów, w tym także wywoływanych przez rytuały i praktyki magiczne specjalnie w celu jasnowidzenia. Onejromancja jest praktykowana od najdawniejszych czasów, wzmianki o niej odnaleźć można w zabytkach piśmiennictwa starożytnego. Także Biblia wspomina o snach proroczych (np. Rdz 41. 16-36). - WIKIPEDIA

„W każdym z nas jest ktoś, kogo nie znamy. Przemawia do nas w snach i tłumaczy, że widzi nas zupełnie inaczej, niż my – siebie”. - Carl Gustav Jung

https://luciddream.com.pl/sny-prorocze/

Sny prorocze jako sny intuicyjne

Czasem pojawiają się sny, które pokazują przyszłe wydarzenia, jak je jednak rozpoznać?

Sen intuicyjny często przybiera formę bardzo żywych obrazów, czasem precyzyjnie pokazuje daty i godziny zdarzeń, częściej dotyczy bliskich Ci osób, ale też możesz śnić o zupełnie nieznanych Ci osobach. Wiele snów proroczych przedstawia jedynie pewną możliwość, to Ty ostatecznie ponosisz odpowiedzialność za kształt swojego życia. 

Sny prorocze mogą być też drogowskazem, wskazówką jaką drogą powinniśmy pójść. Czasem są to komunikaty metaforyczne, niejednokrotnie w postaci zwierząt, wtedy przydatna staje się książka “Siła zwierząt” Jeanne Ruland, w której można odnaleźć symbolikę konkretnych zwierząt i zrozumieć przesłanie jakie niosą. Podążanie za przesłaniami ze snów proroczych może dać nam wiele korzyści, m.in. uchronić nas przed jakimś niebezpieczeństwem.

Przede wszystkim tego typu sny dają nam dostęp do nieograniczonej wiedzy na temat otaczającego nas świata, to przesłanie naszej duszy, która chce prowadzić nas właściwą drogą dla każdego z nas, a podążanie tą drogą daje nam pełne spełnienie, radość i miłość do życia. 

Taki stan połączenia z intuicją można osiągnąć także w stanie medytacji, jednak do snów mamy łatwiejszy dostęp, z którego warto korzystać, by osiągnąć pełną harmonię w życiu.

W snach proroczych czyli przekazach intuicyjnych, czy też w innych doświadczeniach intuicyjnych przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zlewają się w jedną całość. Warto tu przytoczyć słowa Alberta Einteina:

“Ludzie tacy jak my, wierzący w fizykę, wiedzą, że różnica między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością jest tylko uparcie obecną iluzją.”

Od jak dawna zaglądamy w przyszłość?

Cenne wskazówki dotyczące interpretacji snów proroczych zapisywano już w starożytnym Egipcie. Świadczą o tym odkryte papirusy, które zwracają szczególną uwagę na znaczenie wyśnionych „przeciwieństw”. Innymi słowy: sugerowano, że sen o narodzinach może zwiastować nadchodzącą śmierć, a – w odniesieniu do dzisiejszych realiów – sen o wielkiej wygranej na loterii może oznaczać finansowe straty. W dzisiejszej terminologii sny o przeciwstawnym znaczeniu odróżnia się od tych proroczych, nazywając je „snami odwrotnymi”. 

Głównym problemem z interpretacją snów proroczych polega na tym, że trudno je odróżnić od snów odwrotnych. Jednak z obserwacji wynika, że niewiele ludzi ma sny odwrotne. 

Wiara w sny, które stanowią rodzaj ostrzeżenia bądź przepowiedni, była bardzo powszechna już od starożytności. To, że Żydzi przypisywali ogromną wagę zarówno snom, jak i ich interpretatorom, widać chociażby w Talmudzie – świętej księdze praktycznej mądrości. 

Także protestanckie tłumaczenie Pisma Świętego, tak zwana Biblia Króla Jakuba, zawiera przynajmniej 15 odniesień do snów i przepowiedni. Ta sama idea zyskuje poparcie w starożytnych tekstach niereligijnych (przekazywanych ustnie z pokolenia na pokolenie) oraz w książkach takich jak „Oneirocritike” Artemidomurusa. Tytuł owej rozprawy naukowej, która powstała około 140 r. n. e., oznacza mniej więcej tyle, co „Interpretacja snów”.

Możemy założyć, że tak powszechne zainteresowanie tematyką proroczych marzeń to czysty przypadek; możemy także uznać starożytne intuicje za zwykłe zabobony. Prawda jest jednak inna.
 
Istnieją liczne zarejestrowane przypadki wybitnych umysłów doświadczających proroczych snów i wizji, które w mniejszym lub większym stopniu wpłynęły na historię naszego świata. W niektórych sytuacjach – jak miało to miejsce w przypadku Abrahama Lincolna – sen został zignorowany, co pociągnęło za sobą przerażające konsekwencje. Inni wykazali się większą ostrożnością i zapobiegliwością, a zwrócenie uwagi na nocny przekaz pozwoliło im wpłynąć na bieg zdarzeń.

Przeczucia, proroctwa i prekognicje stanowią grupę wyjątkowych doświadczeń, które opierają się na przewidywaniu przyszłych wydarzeń. Sny, wizje i myśli, które mamy zaraz po przebudzeniu, dają nam wgląd w to, co dopiero nadejdzie i czego nie da się w racjonalny sposób wywnioskować, jeśli oprzemy się wyłącznie na dostępnych faktach i tradycyjnych narzędziach zdobywania wiedzy. Owe proroctwa, przeczucia i przebłyski zdarzeń przebijają się do naszej świadomości najczęściej za pośrednictwem snów. Co istotne – nie są one bardziej paranormalne niż same sny. Wystarczy, że otworzymy się na płynącą z nich mądrość, a zyskamy dostęp do wiedzy, o której... nawet „się filozofom nie śniło”.

Fakt, że społeczeństwa zachodnie z łatwością traktują sny jako „tylko” sny – coś bardzo odległego od prawdy – jest w gruncie rzeczy nieco przygnębiający. 

W epoce wiktoriańskiej materialiści odrzucali sny jako niecywilizowane tęsknoty i stłumione pragnienia, o których nie wypadało dyskutować w kulturalnym społeczeństwie. 

Z kolei współcześni redukcjoniści usiłują nam wmówić, że sny to losowa wypadkowa wyładowań neuronalnych, ewentualnie: sprytny sposób mózgu na pozbycie się niepotrzebnych informacji nagromadzonych w ciągu dnia. Najprawdopodobniej osoby głoszące takie poglądy nie zadały sobie nigdy trudu, żeby sporządzić dziennik snów i doświadczyć czegoś szokującego i niewiarygodnego na własnej skórze. 

Mimo dowodów zebranych na przestrzeni tysięcy lat, wielu ludzi wciąż odmawia przyjęcia, że nasze sny są jakkolwiek „prawdziwe”, a co dopiero zdolne zmienić nasze życie. Smutna prawda jest taka, że twardy, sceptyczny umysł nie ugnie się pod żadną ilością dowodów, anegdot i raportów, dopóki sam nie doświadczy danego zjawiska.

A sny prorocze nie są zagadką. Eksperci twierdzą, że można je powiązać z intuicją. Osoby, które mają ją rozwiniętą potrafią nie do końca świadomie wyłapywać sygnały z rzeczywistości i wnioskować na ich podstawie, co się wydarzy. 

"Wnioskować" w wyraźnym cudzysłowie, bo oczywiście nie odbywa się to na zasadzie świadomej analizy zdarzeń, jak to robią np. detektywi, lecz skutkuje wyraźnym przeczuciem, prekognicją. A w niektórych przypadkach może nawet snem.

Jak wywołać proroczy sen?

Kto może mieć prorocze sny? Cóż, z pewnością większość z nas. Wszyscy jesteśmy zdolni do otrzymywania informacji, które mogą zmienić nasze życie; każdy, o ile będzie odpowiednio zmotywowany, może nauczyć się nieść pomoc sobie i innym dzięki wiedzy płynącej z sennych wizji. 

Jedyne, co nas ogranicza, to własne, głęboko zakorzenione uprzedzenia. Wiara, wytrwałość i praktyka – tylko tego potrzeba, żeby otworzyć w swoim śniącym umyśle bramę do przyszłości.

Kiedy śnimy, dopuszczamy do głosu naszą podświadomość. Żeby zyskać odpowiedzi na dręczące nas pytania, warto dobrze się do tego przygotować. Pomocny będzie wieczorny spacer; nie zaszkodzi także porządne wywietrzenie pokoju. 

Przed zaśnięciem należy się wyciszyć: posłuchać muzyki instrumentalnej, rozluźnić wszystkie partie mięśni, oddać się medytacji. Oczyść swój umysł i myśl tylko o ważnym dla ciebie pytaniu – zasypiając, staraj się je rozłożyć na symbole i obrazy. 

Po przebudzeniu od razu zapisz swoje sny. Nie zrywaj się z łóżka, wręcz przeciwnie – poleż jeszcze chwilę z zamkniętymi oczami i staraj się sobie przypomnieć jak najwięcej szczegółów. Dopiero potem sięgnij po notes, najlepiej leżący zaraz obok łóżka. Nawet, jeśli nic nie pamiętasz, spróbuj zmierzyć się z nurtującym cię problemem – rankiem podświadomość wyjątkowo chętnie podsuwa nam ewentualne rozwiązania.

Jeśli wierzyć naukowcom, potwierdzenie informacji zawartych w profetycznych snach dociera do nas zwykle w formie jakiejś publikacji, np. wiadomości w telewizji, transmisji radiowej, notatki w gazecie, e-maila czy SMS-a.

Więcej tutaj: https://sennik.us/sny-prorocze-czyli-brama-do-przyszlosci

Sny psychologiczne

Często słyszymy od znajomych, że śniły im się jakieś “głupoty”, że sen ich zmęczył lub byli zupełnie zdziwieni jego przebiegiem. Sami także łapiemy się na takich myślach, jednak jak tylko opowiemy komuś swój sen, albo lepiej kilka snów śnionych w krótkich odstępach czasu, to nagle odsłaniają one ciekawe informacje, które okazują się bardzo pomocne w “rzeczywistym” życiu.

Ciekawe w snach psychologicznych jest to, że mimo, że każdy z nas jest inny, inaczej reagujemy na różne sytuacje, to jednak w głębi jesteśmy podobni, mamy podobne dylematy czy też potrzeby. Co powoduje, że w naszych snach pojawiają się podobne symbole, które dotyczą podobnych spraw. Np. w momencie osiągnięcia satysfakcji w jakimś obszarze naszego życia, podjęcia wymarzonej pracy, zakończenia ważnego projektu, czy osiągnięcia innego typu możemy śnić, albo, że rodzimy dziecko, albo, że obserwujemy poród. Sen o narodzinach jest potwierdzeniem dokonań lub naszego rozwoju. 

Gdy np. śni Ci się, że mimo wielu przeciwnościom osiągasz sukces, udaje Ci się przetrwać powódź, czy inny kataklizm. Kończysz bardzo trudny dla siebie związek, odbudowujesz dom, który uległ zburzeniu, czy np. zwyciężasz w jakiejś dyscyplinie sportowej. To jest to odzwierciedlenie Twojej wewnętrznej siły, potwierdzenie, że poradzisz sobie w każdej sytuacji.

Wiele snów odzwierciedla nasze obawy, lęki i wątpliwości z życia codziennego. Np. śni Ci się, że przyjeżdżasz na egzamin bez długopisu, albo za późno i nie wpuszczają Cię do sali, albo ściga Cię ktoś przerażający, a Ty nie możesz przed nim uciec, albo zjeżdżasz samochodem ze stromego zbocza i okazuje się, że hamulce nie działają i nie masz zupełnie kontroli nad autem? Tego typu sny pomagają nam dostrzec ukryte emocje, zauważyć w jakim stanie żyjemy, a może nie chcemy sobie z tego zdawać sprawy. 

To bardzo mocny sygnał, aby zająć się tymi emocjami, aby je wreszcie uwolnić, a nie “zamiatać je pod dywan”. Póki nie zaakceptujemy tych emocji, nie popatrzymy na nie ze współczuciem, a następnie nie pozwolimy im odejść, to tego typu sny będą nas często nawiedzać. Nie mówiąc już o tym, że wkrótce zaczniemy dostrzegać sygnały z naszego ciała w postaci dolegliwości, czy chorób, ale to temat na inny czas. 

Tego typu sny także pomagają nam dostrzec jakieś cechy naszej osobowości, które może już nam nie do końca służą i wskazują, że warto się im przyjrzeć i być może coś w sobie zmienić.

Kolory w snach można potraktować dość symbolicznie, to znaczy, że kolory ciemne będą oddawały ponury klimat i przykre emocje, a kolorystyka jasna i barwna wręcz przeciwnie.

Pamiętajmy, że ogranicza nas fakt, że podświadomość schowała przed nami prawdę o nas samych. Fakt, że kryje ona w sobie same tajemnice bardzo ogranicza sporządzenie listy symboli własnych snów. Śnienie to zaszyfrowana informacja, używając metafory – zapisana i ukradkiem wsunięta pod drzwi. To nie jest czytelna mapa, ani poradnik. To metoda komunikacji podświadomości ze świadomością. Skoro podświadomość jest taka enigmatyczna, oczywistym jest, że nie będzie do nas mówić wprost. Dlatego sny raz wydają nam się abstrakcyjne, a innym razem zawierają dosłowność.

W tym przypadku chodzi o zestaw skojarzeń i doświadczeń, które są wspólne dla wszystkich ludzi. Kolorystyka to jedno z nich. Ale już symbolika przestrzeni nie mieści się w tym zbiorze – jednemu bezkresne puste pola kojarzyć się będą z wolnością, komuś innemu z pustką. Ciasnotę w śnie jedni zinterpretują jak niewolnictwo, inni jak poczucie bezpieczeństwa.

Sen o spadaniu często wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa oraz lękiem. Jeśli śni nam się, że spadamy prawdopodobnie w jakiejś sferze naszego życia tracimy grunt pod nogami. Jednak to, co jest najważniejsze w interpretacji snów, to, że nie ma snu bez śniącego. Sny można zrozumieć tylko w połączeniu z ich "autorem". 

Aby zinterpretować sen polecane jest zrelaksować się w wygodnym fotelu, wyłączyć telewizor, telefon czy komputer i pozwolić sobie na luźne skojarzenia. Ważne, żeby gra w skojarzenia była swobodna, a nie ograniczona wewnętrzną potrzebą zrozumienia snu. Snów naprawdę nie da się interpretować według schematu czy listy sennych symboli. Nie istnieje uniwersalny zestaw zasad, które pomogłyby nam zrozumieć swoje sny.

Jak rozumieć sny, w których wracamy do tych samych miejsc istniejących tylko w snach?

Fakt, że do nich wracamy oznacza, że są one dla nas ważne. Powracanie do tych samych motywów w snach możemy rozumieć jak wysłanie do nas tej samej informacji po raz kolejny. Widocznie to istotna wiadomość i to, co się z nami dzieje ma z nią jakiś związek.

Sny to przeszłość plus teraźniejszość, czyli wszystko to, co się w nas zapisało po przeżytych doświadczeniach w zestawieniu z tym, co przytrafia nam się teraz. Łącznie z konfliktami i całą sferą emocji, które aktualnie mamy w sobie. 

Sny to gęsta siatka korelacji między tym, co przeżywamy na jawie, a tym, co dzieje się w naszym wnętrzu. W snach nie ma przypadków – jeśli śnią nam się osoby, które znamy tylko my, a one nie znają się wzajemnie, to znaczy, że coś je ze sobą łączy. Nie obiektywnie, lecz dla nas mają one jakiś wspólny mianownik. I tak jest ze wszystkimi elementami snu. Dlatego sny to cenna wskazówka dla nas samych o tym, co się obecnie z nami dzieje.

Najprościej mówiąc, śni nam się to, co w nas jest. Nawet, a może przede wszystkim to, z czego nie zdajemy sobie sprawy, a co jest ważne, czyli zawartość magazynu pamięci, o którym wspomniałem. 

Sny to trochę wskaźnik naszych wartości, kompleksów, bolączek i lęków. Choć sny miewają abstrakcyjne scenariusze, które mogą wydawać się dziwne i niezrozumiałe, to ich treść schowana za metaforami jest ściśle związana z nami, z tym, co kiedyś się nam przytrafiło. Często nie należy interpretować snów dosłownie. To, że śni się kobiecie mąż nie oznacza, że sen dotyczy jej męża.

W sennikach też piszą, że kamień, który leży na drodze oznacza przeszkodę. Duży kamień - dużą stratę, a noszenie kamieni to symbol ciężkiej pracy. Bycie kamieniem to już metafora. W interpretacji snów nie poleca się sztampowego myślenia. Chodzi raczej o to, by spojrzeć w siebie i siebie samego zapytać co treść tego snu dla nas znaczy.

Najlepiej byłoby się przyjrzeć każdemu detalowi tego snu - jak ten kamień wyglądał, jak się czuliśmy w tym śnie, z czym nam się kamień kojarzy tak ogólnie...

Dorośli często powtarzają "od dawna nic mi się nie śni". O czym to może świadczyć?

Prawdopodobnie osoby, które nie mają marzeń sennych nie przywiązują do nich żadnej wagi, ignorują je. Być może nie przejmują się też tak swoim życiem wewnętrznym, są bardziej skupione na tym, co dzieje się na jawie. 

Ponadto, ludzie różnią się między sobą talentem do symbolicznego przedstawiania tego, co się w nich dzieje, czyli po prostu do śnienia. Można to porównać do sztuki – malarz czy poeta potrafi w sposób mniej lub bardziej abstrakcyjny wyrazić swoje uczucia. 

Ale są osoby, które nie mają talentu do ubierania stanów emocjonalnych w słowne metafory czy obrazy. I tak samo jest ze śnieniem. Jedni mają "narzędzia" do stworzenia snu, inni mają ich bardzo mało.

Samoświadomość i umiejętność rozpoznawania oraz nazywania emocji również przyczynia się do barwniejszych marzeń sennych?

Na pewno. Zdolność obserwowania siebie jest na pewno ważnym czynnikiem, także do poznania siebie, a jak wspomniałem, rozumienie snów to również krok w kierunku prawdziwych nas.

Każdy człowiek, w mniejszym lub większym stopniu, ma w sobie potrzebę dotarcia do siebie samego, do szczerości, do prawdy. Dzięki snom możemy poznać swoje najskrytsze pragnienia. Tylko znając siebie jesteśmy w stanie żyć po swojemu, według własnych zasad i wartości. 

Można to porównać do dbałości o kondycję fizyczną. Jeśli chcemy być w dobrej formie, nie możemy ignorować sygnałów z organizmu o przemęczeniu. W przypadku chęci osiągnięcia dobrej kondycji psychicznej i pogłębiania jej, nie możemy ignorować snów, i tyle. 

Bez znajomości siebie będziemy błądzić. A im więcej o sobie wiemy, tym mniej czasu spędzimy na bezsensownej tułaczce. A każde marzenie senne to skarbnica wiedzy o nas samych, nawet jego brak jest też informacją o nas. 

Inne często powtarzane zdanie to: "to był tylko sen".

Sny to naprawdę cenne wskazówki, dzięki którym możemy dowiedzieć się o sobie tego, o czym nie mamy pojęcia. Nie warto ich ignorować, bo kryją się w nich fakty, które wręcz bronią się przed uświadomieniem.

Sny intuicyjne

Czasem pojawiają się sny, które pokazują przyszłe wydarzenia, jak je jednak rozpoznać?

Pojawiają się w sytuacjach życia, które wymagają zwrócenia uwagi, gdy zapowiadają ważne dla nas wydarzenie czy sytuację, przełomowe.

Sen proroczy często przybiera formę bardzo żywych obrazów, czasem precyzyjnie pokazuje daty i godziny zdarzeń, częściej dotyczy bliskich Ci osób, ale też możesz śnić o zupełnie nieznanych Ci osobach. Wiele snów proroczych przedstawia jedynie pewną możliwość, to Ty ostatecznie ponosisz odpowiedzialność za kształt swojego życia. 

Sny prorocze to tylko drogowskaz, wskazówka jaką drogą powinniśmy pójść. Czasem są to komunikaty metaforyczne. 

Podążanie za przesłaniami ze snów proroczych może dać nam wiele korzyści, m.in. uchronić nas przed jakimś niebezpieczeństwem.

Przede wszystkim tego typu sny dają nam dostęp do nieograniczonej wiedzy na temat świata, to przesłanie naszej duszy, która chce prowadzić nas właściwą drogą dla każdego z nas, a podążanie tą drogą daje nam pełne spełnienie, radość i miłość do życia. Taki stan połączenia z intuicją można osiągnąć także w stanie medytacji, jednak do snów mamy łatwiejszy dostęp, z którego warto korzystać, by osiągnąć pełną harmonię w życiu.

W snach proroczych, czy też w innych doświadczeniach intuicyjnych przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zlewają się w jedną całość. Warto tu przytoczyć słowa Alberta Einteina:

“Ludzie tacy jak my, wierzący w fizykę, wiedzą, że różnica między przeszłością, teraźniejszością i przyszłością jest tylko uparcie obecną iluzją.”

Czasem sny te wskazują nam właściwą dla nas metodę leczenia lub nawet konkretne leki. Nazywamy je snami uzdrowicielskimi. 

Sny mogą pomóc zarówno w wyborze metody leczenia, postawienia diagnozy, czy też pomóc w procesie leczenia. Takie sny jednak dość łatwo pominąć, gdyż zwykle używają metafor i wymagają głębszej interpretacji.

Także może się zdarzyć, że podczas snu dojdzie do pełnego uleczenia z jakieś dolegliwości, są przykłady spektakularnych uzdrowień, inne to poprawa samopoczucia. Medycyna nadal nie ma odpowiedzi na wiele chorób, czy nagłych uzdrowień, z badań wynika jednak, że marzenia senne są bardzo istotne dla naszego zdrowia, człowiek pozbawiony ich traci równowagę emocjonalną. Warto zatem dokładniej się im przyglądać.

Aby móc najlepiej korzystać z mocy jaką dają sny, warto prowadzić dziennik snów, zapisywać w nim wszystkie sny, zaraz po przebudzeniu, zanim pamięć o nich uleci bezpowrotnie. Studiowanie własnego dziennika snów daje nam olbrzymi wgląd w nas samych, pozwala lepiej i pełniej żyć, być bliżej własnej duszy.

Rady w snach również mogą być bardzo pomocne, nawet jeżeli nie są jakoś bardzo zaskakujące. Takie sny można nazwać snami doradczymi.

W snach przychodzą do nas czasem bardzo jasne, czasem delikatne wskazówki, warto zwrócić uwagę na bardzo subtelne zależności między tym co się zdarzyło we śnie, a co dzieje się w naszym życiu. Nasz analityczny umysł często nie widzi wyjścia z sytuacji, a w śnie pojawiają się nowe możliwości, których wcześniej zupełnie nie braliśmy pod uwagę.

W sytuacjach, w których nie możemy podjąć jakiejś decyzji, nie wiemy co robić, jesteśmy zagubieni Judith Orloff zachęca do zapisania na kartce przed snem konkretnej prośby i umieszczenia jej przy łóżku, a rano zapisanie snu, który nam się przyśnił i szukanie w nim wskazówek, jeżeli odpowiedź nie pojawi się od razu, to powtarza tą procedurę każdego dnia, aż do uzyskania odpowiedzi. 

Podczas analizy snów doradczych warto zwracać uwagę na elementy, słowa, obrazy, które od razu przykuwają naszą uwagę, warto zanotować wnioski i odnieść je do pytania, które zadaliśmy wcześniej. 

Szalenie istotne jest obserwowanie reakcji swojego ciała odczytując swój sen, czy zapisując wnioski, gęsia skórka, stojące włosy na karku, przyspieszone bicie serca, to sygnały z ciała mówiące o tym, czy idziemy z we właściwym kierunku.

No hay comentarios:

Publicar un comentario

Popularne posty