Szukaj tematu w zasobach archiwum

viernes, 8 de septiembre de 2017

Chinos, czyli co?

Casualowe, z nogawkami o prostym kroju, choć mogą być i zwężane, oraz z czterema, bądź z pięcioma kieszeniami, w pastelowych kolorach. Chociaż nosi się też te w kolorze granatowym, bądź czarnym. Uszyte z miękkiego płótna o skośnym, zapewniającym wytrzymałość splocie, gabardyny albo uszlachetnionej grubo utkanej bawełny. Najmodniejsze spodnie ostatnich lat!

"My, Amerykanie, mamy wrodzony pociąg do projektów, które są praktyczne, funkcjonalne i spełniają jakiś cel. To jest w naszym DNA" - powiedział jeden z amerykańskich projektantów, zapytany o fenomen spodni typu chino. My, Polacy, razem z resztą Europy, odkrywamy właśnie zalety tych praktycznych i wygodnych spodni. Chinosy przywędrowały do Stanów razem z żołnierzami wracającymi z Filipin po wojnie amerykańsko-hiszpańskiej.

Spodnie, które mieli na sobie, powstały w Chinach (jak nietrudno się domyślić - stąd ich zapożyczona z języka hiszpańskiego nazwa, oznaczająca najpierw materiał, potem spodnie). Od tego czasu stały się standardowym wojskowym strojem amerykańskim. Wśród ludności cywilnej rozpowszechnili je młodzi amerykańscy żołnierze wracający z II wojny na opuszczone uniwersytety.

Do ich popularności przyczynili się również bezbłędnie wyczuwający dobry interes bracia Brooks - założyciele najstarszej w Stanach sieci sklepów z męską odzieżą (działającej prężnie do dziś), którzy w 1942 roku zaczęli produkować "cywilne" chinosy. Nie trzeba było długo czekać, aby w chinosach spod ręki braci Brooks zaczęła chodzić cała Ameryka.

Ikona amerykańskiej mody, najbardziej znany i popularny w Stanach projektant - Ralph Lauren, w każdej swojej kolekcji lansuje chinosy. Określa je jako spodnie klasyczne, a zarazem nowoczesne.

Chinosy kojarzone są z grzecznym stylem preppy, eleganckimi sportami i stylem życia typowym dla bogatych studentów dobrych uczelni. Swoją prestiżową pozycję zawdzięczają dżinsom, które początkowo uważane były za spodnie klasy robotniczej i przez to nieakceptowane na większości wyższych uczelni. Dziś w chinosach chodzi cała Ameryka. A w ostatnich latach i Europa.

Spodnie typu chino - z czym je łączyć? Codzienna klasyka. Pierwszy zestaw to klasyczne połączenie brązu, granatu i bieli. Te kolory przywołują na myśl wojskową prostotę - zupełnie słusznie, bo spodnie chino wywodzą się właśnie z tego środowiska. 

Pierwotnie produkowane były dla żołnierzy armii amerykańskiej walczących pod koniec XIX wieku z Hiszpanami o Filipiny. Najprostsze i przewiewne spodnie spełniły oczekiwania armii, a po latach weszły na stałe do kanonu klasycznych elementów ubioru męskiego. Połączone brązowe chinosy z białą koszulą i granatowym kardiganem - prosto i gustownie. Pasują również do T-shirtów.

Spodnie chino sprawdzają się również w wersji eleganckiej. Do takiego zestawu potrzebujesz prostej koszuli z cienkiego materiału i eleganckich półbutów. By dodać całości charakteru, możesz zestawić chinosy i koszulę ze skórzana kurtką to propozycja, takie rozwiązanie tym wszystkim, którzy nie lubią sztywnych zasad i reguł - nawet tych modowych. W takim stroju możesz śmiało wybrać się na randkę lub na mniej formalne spotkanie w pracy.

Najpopularniejsze kolory jak niżej na zdjęciach.

No hay comentarios:

Publicar un comentario

Popularne posty