Kamizelka – rodzaj ubioru, rozumianego w bardzo szerokim zakresie, obejmującego tułów, od pasa po szyję, którego cechą jest brak rękawów. Oczywiście dalej popularna była wśród dandysów, jak i miłośników klasycznej męskiej elegancji, jednak światowe brandy, sportowcy i celebryci zapomnieli o niej na dobre. Moda ma jednak to do siebie, że powraca, tym razem na fali odrodzenia mody męskiej w klasycznej wersji, pojawiły się z powrotem kamizelki, i to zarówno w wersjach z z garniturem trzyczęściowym, jak i w formie smart casualowej, czy nawet casualowej. W sklepach coraz częściej klienci pytają się o garnitury trzy częściowe tj. z kamizelką w komplecie.
O ile jeszcze kilka lat temu kamizelka uchodziła za bardzo archaiczny element stylizacji, o tyle teraz moda na nią wraca jak bumerang. Można ją nosić do garnituru i casualowo. Widać to szczególnie w modzie zachodnioeuropejskiej, W. Brytania, Francja, czy Niemcy. Warto wiedzieć. Obciachu nie ma. Moda męska: jak nosić kamizelkę, o tym ten poradnik.
Żeby być spokojnym o swój nienaganny wygląd trzeba pamiętać, aby kamizelka była dobrze dopasowana. Co to dokładnie znaczy w jej przypadku? Na pewno nie może być za duża. Jeśli miałaby obwisać i marszczyć się, to już lepiej sobie darować jej zakładanie. Najlepszy efekt jest wtedy, kiedy kamizelka delikatnie opina ciało (dobrze więc przy okazji zadbać o niezła formę). Oczywiście powinna być zawsze zapięta z pominięciem ostatniego dolnego guzika, tak by nie krępowała ostatecznie ruchów i wygodnie się nosiła.
Pewne elementy męskiej garderoby traciły i zyskiwały na popularności wraz ze zmianą dekad. Tak było na przykład z kamizelką, która wielu osobom kojarzy się głównie jako uzupełnienie garnituru. W dodatku często tego ślubnego. Czy dziś kamizelka nadal potrzebuje takiego towarzystwa? A może doskonale radzi sobie sama?
Nie da się ukryć, że kamizelka nadaje eleganckiego tonu, nie znaczy to jednak, że musi być granatowa, czarna czy szara. Owszem, może być kolorowa, a nawet wzorzysta i pomimo elegancji pasuje do nieformalnego dołu. Dlatego można ją nosić do jeansów albo sportowych butów. Kamizelkę możemy traktować jako zastępstwo marynarki i wtedy to ona staje się punktem wyjścia do dalszej stylizacji.
Mamy więc kamizelki zapinane na cztery lub pięć guzików, z klasycznym spiczastym wcięciem oraz głębokim półokrągłym. Są te z ozdobnymi guzikami i zapięciem dwurzędowym. Grubsze wełniane na sezon jesienny, lekkie lniane na lato i welurowe w wersji eleganckiej na wieczór. Do tego jest niezliczona ilość kolorów i wzorów na tzw. codzienne użytkowanie.
Bywało, zwłaszcza w latach 90., że kamizelki noszono do T-shirtów. Niektórzy nadal kontynuują ten styl. Jednak kamizelka najlepiej ma się w towarzystwie golfu (zimą) oraz koszuli (całorocznie) z długim rękawem. Niekoniecznie koszuli oficjalnej, ale na pewno nie tej z krótkim rękawem. Taka wersja dobrze wygląda na wybiegu lub w lookbooku marki modowej.
Kamizelka może więc stać się naszym wyróżnikiem albo ozdobą. Znajdzie swoje miejsce zarówno w biurowym dress codzie czy casualowym looku, jak i wieczorowej stylizacji. Dlatego dzisiejsi eleganci nie mogą o niej zapominać. Kamizelka właśnie teraz przeżywa swoje małe odrodzenie i zwraca na siebie uwagę.
Styliści radzą. Pomimo dość konserwatywnego charakteru tej części garderoby, najciekawszym rozwiązaniem noszenia jej jest zestawianie kontrastujących ze sobą kolorów. Jeżeli już decydujemy się na założenie kamizelki, to po to by była widoczna, stanowiła ważny element stylizacji i wyróżniała się na tle koszuli lub garnituru.
Wskazane jest jednak operowanie wokół sprawdzonych, klasycznych kolorów. Pstrokaciznę i krzykliwość zdecydowanie w tym wypadku odradzamy.
Najbezpieczniej jest zakładać kamizelkę na koszulę z długim rękawem. Niektórzy styliści odradzają łączenie jej z t-shirtem, ale niektórzy nie są aż tak rygorystyczni. Koszulka o odpowiednim kolorze i kroju również będzie świetnym podkładem, szczególnie wiosną lub latem. W ciepłe miesiące najwygodniejszym wyborem będą kamizelki przede wszystkim z bawełny. Te tweedowe oraz sztruksowe – aby uniknąć komicznego efektu – lepiej ubierać w chłodne dni. Niezależnie od pory roku ładna kamizelka sprawdzi się dobrze noszona bez marynarki. Wówczas stylizacji nie zabraknie formalnego charakteru, ale przyjmie mniej zobowiązującą formę.
Z dodatków, najbardziej na miejscu są krawaty. Jeśli chodzi o dół, to kamizelkę najlepiej nosić albo do eleganckich spodni w kant, albo do gustownych dżinsów. Na ulicach często można zaobserwować też wariację z krótkimi spodenkami, ale niestety nie jest to najszczęśliwsze połączenie. Obuwie, ze względu na uniwersalność omawianego przez nas elementu, zależy już od okazji. Kamizelka sama w sobie pasuje na każdą.
Kamizelka jak żaden inny element męskiej garderoby genialnie modeluje sylwetkę i nadaje szyku całej stylizacji. Odpowiednio dopasowana kamizelka nawet z najbardziej nudnym i nijakim zestawem potrafi zdziałać cuda. Może się wydawać, że wymaga ona od noszącego odrobiny odwagi, jednak to zależy tylko od tego na jaki krój się zdecydujemy i kolor, a konkretniej kontrast w jakim będzie ona z resztą ubioru.
Warto też podkreślić, że kamizelka jak żadna inna część męskiej garderoby jest synonimem dobrego gustu i smaku. To też naprawdę ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą wyglądać bardzo elegancko, ale nie mogą się przekonać do krawata.
O ile zestawy marynarki i koszuli bez krawata często nie wyglądają najlepiej, tak jeśli dodamy kamizelkę, wówczas zmniejsza się nieefektowne miejsce, w którym zazwyczaj powinien znajdować się krawat nieco tuszując jego brak. Wówczas wygląda to zdecydowanie bardziej stylowo - radzą styliści.
Jak nosić kamizelkę. Jak każdy element męskiego stroju, tak i kamizelka opisana jest ścisłymi zasadami dress code, których nie należy łamać. Zaczynając od najbardziej formalnych strojów męskich tj. frak i żakiet, gdzie jest ona obowiązkowym dodatkiem. Brak kamizelki w tak formalnych zestawieniach będzie dużym faux pas. W innych stylizacjach, to czy założymy kamizelkę zależy już jedynie od nas. Brak nie będzie błędem, ale biorąc powyższy akapit warto się zastanowić, czy nie założyć jej nawet w zestawie z jeansami. To jak wiele odmiennych stylizacji możemy stworzyć z użyciem kamizelki.
Jedną z głównych zasad noszenia kamizelki jest fakt, że nigdy nie powinna być ona całkowicie rozpięta. To na ile guzików ją zapniemy zależy od wielu czynników, ale powinniśmy unikać sytuacji, kiedy nie jest zapięta na chociaż jeden, czy dwa guziki. Jak już jesteśmy przy guzikach, warto zwrócić uwagę na inną zasadę, która obowiązuje również w przypadku marynarki. Mianowicie dolny guzik zawsze powinniśmy zostawić odpięty. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku standardowej kamizelki jednorzędowej zapinanej na 5-6 guzików dobrze jest odpiąć również górny. Często po takim drobnym zabiegu kamizelka układa się zdecydowanie lepiej. Kamizelka powinna być na tyle długa, żeby nie widać było koszuli w okolicach paska i naprawdę mocno dopasowana do sylwetki, szczególnie wtedy gdy nosimy ją solo.
Oczywiście istnieje wiele modeli kamizelek. Od najprostszych jednorzędowych bez klap, po kamizelki dwurzędowe z klapami ostrymi. Niemal wszystkie modele kamizelek (z wyjątkiem tych najbardziej eleganckich) możemy nosić solo, jak i również z marynarkami. Niepisaną zasadą, która wzięła się ze sposobu dobrania kamizelki do fraka i żakietu jest fakt, że zawsze powinna być ona jaśniejsza od marynarki. Aktualnie łamanie tej zasady nie jest błędem, jednak wymaga od noszącego umiejętnego dobrania jej względem reszty ubioru.
Pierwszą kamizelką jaką powinniśmy kupić jest kamizelka jednorzędowa np. szara gładka, lub czarna, jak kto lubi. Taki model jest niezwykle uniwersalny i pasuje do niemal każdej marynarki umożliwiając nam stworzenie wielu odmiennych zestawów. Również bardzo uniwersalnym wyborem będzie granatowy o takim samym kroju.
O ile garnitury trzyczęściowe możemy znaleźć w ofercie marek ogólnie znanych z polskich galerii handlowych. Wybór kamizelek jest niemal zerowy, a znalezienie ich gdziekolwiek graniczy z cudem. Warto jest więc zastanowić się nad uszyciem kamizelki na miarę. Takie rozwiązanie gwarantuje nie tylko odpowiednie dopasowanie kamizelki do sylwetki, ale daje nam większy wybór tkanin. Uszycie kamizelki nie jest rzeczą trudną. Nie zużywa się do niej znacznej ilości tkaniny, więc taka usługa szycia miarowego jest stosunkowo niedroga.
Z produktów gotowych aż kilkanaście modeli kamizelek aktualnie dostępnych jest w ofercie na przykład zelando. Jeśli kamizelka będzie nowym nabytkiem w Twojej szafie, na początek zdecyduj się na model uniwersalny.
Stylowe podstawy. Tak samo jak marynarka, kamizelka musi być dopasowana. Otwory na ramiona powinny mieć odpowiednią wielkość, a materiał ma lekko opinać sylwetkę. Zbyt duża kamizelka wygląda niechlujnie, a ten element garderoby powinien wydobywać z sylwetki to, co najlepsze. Z tego względu zawsze powinna być zapięta - luźne poły całkowicie przeczą idei zakładania tego stroju. Podobnie jak w przypadku marynarki, dolny guzik kamizelki powinien być rozpięty, by była wygodna.
Właściwy dobór tkanin pomoże uniknąć „efektu kelnera” i na przykład materiał to latem bawełna i cienkie wełny. Na cenzurowanym są świecące materiały z poliestru i rzucające się w oczy wykończenia. Sporo możliwości daje kamizelka wchodząca w skład trzyczęściowego garnituru, którą można nosić zarówno w zestawie, jak i osobno, z innymi elementarni garderoby.
Kamizelka powraca w wielkim stylu. Trzyczęściowe garnitury, kamizelki do strojów koordynowanych, kamizelki solo – pojawiają się coraz częściej także na ulicy. To stylowy dodatek, z którego renesansu warto się cieszyć wraca do męskiej mody. Zatem w tej publikacji będzie kilka słów o kamizelkach, tych od garniturów (trzyczęściowych) – ich formalności, detalach, dobieraniu do stroju. Ciekawsze są kamizelki garniturowe.
Jak ją nosić? Kamizelki powinny być zakładane na koszulę – łączenie ich z t-shirtem może być ryzykowne. Ten element stroju wygląda świetnie w zestawach kontrastowych, takich jak szary model noszony do granatowej marynarki i bladoniebieskiej koszuli. W stylizacjach sprawdzi się też łączenie ubrań o zbliżonej fakturze, na przykład jeansowych spodni i tweedowej lub sztruksowej kamizelki. To ubranie to także świetny element stroju na cebulkę, dodający całości szykownego charakteru.
Pojawia się jako składnik trzyczęściowych garniturów w kolekcjach garniturowych, pojawia się jako osobny element ubioru. Najlepsze jest to, że bardzo łatwo to połączyć – kamizelkę z garniturowego kompletu dużo łatwiej wyszarpnąć, niż marynarkę. Matowa wełna garniturowa daje się zestawić z innymi ubraniami zaskakująco nieźle. Może ta łatwość wynika z faktu, że kamizelka jednak rzadko gra pierwsze skrzypce – jest jednak w dużej mierze ukryta i zasłonięta. Jedna kamizelka może wyglądać w dwóch różnych podejściach.
Kamizelka wynosi strój w nieco wyższe rejony, z racji bycia nieco mniej funkcjonalną i bycia uszytą z tkaniny, a nie dzianiny, ma bardziej strojny charakter. Ale ustawiona w odpowiednim towarzystwie smart casualowych ubrań da się włączyć bez zgrzytu do codziennej garderoby – jeżeli tylko nie będzie od nich odstawać za bardzo. W bardziej formalnych zestawieniach kamizelka, nawet niezbyt wymyślna jest w stanie dodać mu pewnego sznytu – zamienia zwykły garnitur w ubranie bardziej dostojne i uroczyste.
Fajnie jest się do kamizelki przekonać drogą eksperymentów i prób. Kiedyś kamizelki miały dużo bardziej istotną funkcję niż obecnie – stanowiły dodatkową warstwę chroniącą przed chłodem w nieogrzewanych pomieszczeniach. Garniturowe kamizelki szyto więc w całości z materiału garniturowego. Obecnie plecy marynarki wykonuje się najczęściej z materiału podszewkowego – tak jest lżej i, wygodniej, rzecz jasna, taniej.
Przy noszeniu kamizelki warto pamiętać o dwóch zasadach. Pierwsza mówi o odpinaniu dolnego guzika – podobnie jak w marynarce, ma on być jedynie ozdobny. W przypadku kamizelki jednak ta zasada nie jest aż tak sztywna i ostatecznie można ten guzik zapiąć (chociaż może to być niewygodne, zwłaszcza przy siadaniu), a dwurzędowych kamizelek nie obowiązuje ona w ogóle. Czasem jednak ten kawałek stroju uszyty jest tak, że guzik i dziurka w ogóle nie powinny być zapinane, bo znajdują się od siebie za daleko – i nadgorliwe dbanie o porządek w tej kwestii doprowadzi nas tylko nieeleganckiego marszczenia materiału.
Druga jest ważniejsza – mówi o dopasowaniu długości kamizelki do stanu spodni. Kamizelka ma zakrywać koszulę nad paskiem spodni, by ta nie ukazywała się pod marynarką. Jeżeli spodnie są osadzone za nisko na biodrach, a kamizelka jest za krótka – cały efekt bierze szlag. Chociaż, niektórzy tak noszą.
Niektórzy twierdzą, że do kamizelki nadają się tylko spodnie na szelki, bo klamra paska nieładnie wypycha materiał. W codziennych strojach ze zdekompletowaną kamizelką nie ma to takiego znaczenia.
Najważniejsze jest więc odpowiednie dobranie rozmiaru, paska, koloru – jak zawsze – i stylu (z czego najważniejsza jest tkanina, jej faktura i wzór) do reszty stroju. Można spokojnie włączyć kamizelki do codziennej garderoby nie obawiając się obciachu nawet, jeżeli naszym codziennym stylem nie jest garnitur.
Stylowe kamizelki męskie, które pasują do każdej koszuli! Modne i stylowe – tak dwoma słowami można określić kamizelki garniturowe. To świetny dodatek do każdej marynarki i koszuli. Znakomicie komponuje się z modnymi, eleganckimi spodniami, a do tego pasuje do wszelkiej formalnej stylizacji. To zestaw, który nigdy nie wyjdzie z mody. Tym bardziej, że kamizelka jest elementem ponadczasowym, od wielu już lat uważanym za szczyt klasy.
Np. Kamizelka garniturowa black to czarny, klasyczny model o czterech guzikach. Posiada dekolt w kształcie V oraz półokrągłe, głębokie wcięcie pod pachami. Posiada również dłuższe wykończenie z tyłu kamizelki. Jej dół zakończony jest w ostrym kształcie.
Kamizelka męska wraca do łask? Jak najbardziej! Obserwując rosnące zainteresowanie modą męską, można również zauważyć, powrót do łask pewnych części męskiej garderoby, które przez lata były zapomniane. Do takich elementów męskiego stroju śmiało można zaliczyć kamizelkę.
Mimo że wciąż część mężczyzn jest przekonana, że kamizelka jest nierozerwalnym elementem garnituru i tylko w takim zestawieniu się ją nosi. Mimo, że na naszym rynku wciąż można dostrzec niedobór tego typu asortymentu na sklepowych pułkach. To mężczyźni w niemalże każdym wieku coraz częściej po nie sięgają. We współczesnej modzie męskiej, noszone przez panów kamizelki nie są już wykonane wyłącznie z tkanin w jednolitym kolorze. Współczesne kamizelki wykonane są z przeróżnych materiałów – wszystko zależy od jej docelowego przeznaczenia i upodobań mężczyzny, który będzie ją nosił.
Tak jak jeszcze kilka lat temu, najpopularniejsze były kamizelki jednorzędowe, tak dziś, kamizelki dwurzędowe są towarem dostępnym na naszym rynku. Przyglądając się współczesnym trendom, podobnie jak marynarki, kamizelki występują w kilku podstawowych fasonach. Poniżej ich podział:
Kamizelki jednorzędowe. W Polsce, do najpopularniejszych modeli kamizelek, możemy zaliczyć kamizelkę jednorzędową bez klap. Najczęściej stanowi ona element garnituru – mniej zestawów casualowych. Głównie ze względu na rodzaj materiału, z którego została wykonana.
Można je zakładać do zestawów garniturowych, ale również do zestawów codziennych, z dżinsami czy spodniami chino. Oprócz prostych kamizelek jednorzędowych, kamizelki też występują również w wersji z klapami. Drugim typem kamizelek, które można wyróżnić, są kamizelki dwurzędowe. Charakteryzują się dwoma rzędami guzików.
Garnitur i kamizelka. Pierwotnie, kamizelki były elementem zestawów garniturowych. Klasyczne kamizelki do garniturów są wykonane z tej samej tkaniny co garnitur.
Aktualnie, proponowane jest przez stylistów i popularnym rozwiązaniem w modzie męskiej, jest zakładanie do garniturów kamizelek wykonanych z innych tkanin. Do popularnych zestawów trzyczęściowych można zaliczyć granatowy garnitur jednorzędowy i kamizelkę wykonaną z tej samej tkaniny, bądź z szarej tkaniny. Proponowane jest zastosowanie kamizelki z tej samej tkaniny oraz kamizelki z tkaniny w innym kolorze i w inny wzór. Oprócz stosowania kamizelki w zestawach garniturowych czy smart casualowych, kamizelkę zakłada się również do zestawów wieczorowych.
Jeszcze kilkadziesiąt lat temu kamizelka była podstawowym elementem garnituru, choć od czasów II wojny światowej, nieobowiązkowym. Była zakładana zarówno na uroczyste okazje, jak i na co dzień. Jeśli spojrzymy na stare zdjęcia z polowań brytyjskich dżentelmenów, to zobaczymy tam tweedowe garnitury w zestawie z kamizelką, co też świadczy o tym, że nawet w takich sytuacjach kamizelka była czymś oczywistym.
Później chętnie noszono ją także w zestawach koordynowanych (tzw. odd waistcoat). Brooks Brothers przy filmie „Wielki Gatsby” - tam było kilka zestawów z kamizelką w kontrastowym kolorze w stosunku do marynarki i właśnie takie stroje były popularne w Stanach Zjednoczonych w latach 30 ubiegłego wieku. Co ciekawe, kamizelki noszono także latem – szyto je wtedy z lnu.
Warto pamiętać, że mimo tego, że kamizelka od wielu lat nie jest obowiązkowym dodatkiem do garnituru, to nadal są stroje, gdzie jest ona konieczna. Są to stroje formalne.
Garnitury trzyczęściowe wracają do mody i widać je w kolekcjach, czy sklepach wielu marek. Trend na garnitury z kamizelką może zainteresować wąską grupę pasjonatów, którzy garnitury noszą z przyjemności i aktywnie śledzą to, co dzieje się w światowej modzie. Są szanse na powrót męskich kamizelek, a w wydaniu casualowym i trend ten widać było także w Europie.
Kamizelka w Polsce. Od wielu lat widać, że moda casualowa otwiera się na elementy zapożyczone z męskiej elegancji. Jeszcze kilka lat temu trudno było znaleźć w sieciówkach codzienne marynarki czy krawaty. Teraz w zasadzie każda z marek ma co najmniej kilka modeli . Marynarki coraz częściej szyte są z dzianiny, pozbawiane są konstrukcji, coraz bardziej przypominają kardigan niż sztywną marynarkę, która tak zniechęcała większość mężczyzn. Inny przykład to poszetki – to przecież dodatek z mody klasycznej, a obecnie bardzo popularny w modzie codziennej, w której jest wykorzystywany częściej niż krawat. Czy teraz nadszedł czas na zapożyczenie kamizelki do mody codziennej? Być może, ale na pewno nie będzie to tak wielki powrót jak w przypadku poszetki. Próby popularyzacji kamizelki były już czynione kilka lat temu. Wówczas często pojawiał się w niej Justin Timberlake czy David Beckham, ale jakoś pomysł ten nie porwał młodych mężczyzn.
Tkanina. Większość mężczyzn nie znosi kamizelek, bo kojarzą się z poliestrowymi, błyszczącymi egzemplarzami zakładanymi przez panów młodych albo z kelnerami, choć to już rzadki widok. Generalnie nie wywołują chęci wykorzystania ich w stroju codziennym. Kluczem do zmiany tych stereotypów będzie odpowiednia tkanina, która „zagra” z tkaninami casualowymi. Najlepiej w tej roli sprawdzą się tkaniny w kratę, jodełkę i pepitkę itp. Poza samym wzorem ważna jest także faktura tkaniny – powinna być matowa, zatem najlepszym wyborem będzie bawełna, len, tweed, flanela wełniana oraz inne matowe i zgrzebne tkaniny. Jedna i druga cecha (wyrazisty wzór i matowa faktura) obniży formalność kamizelki.
Fason. W zestawach casualowych najlepiej sprawdzi się kamizelka jednorzędowa, z dość dużym wycięciem (to pozwoli wyeksponować koszulę) i bez klap takich jak w marynarkach. Prostota i minimalizm jeśli chodzi o fason są tutaj pożądane. Oryginalności lepiej poszukać w kolorach i wzorach, a nie w fasonie. Kamizelka powinna dość mocno przylegać do ciała, szczególnie wtedy, gdy zakładamy na nią marynarkę.
Kolor. W modzie eleganckiej kamizelka najczęściej jest jaśniejsza od marynarki, natomiast w modzie casualowej można pominąć tę zasadę i dowolnie dobierać kolory. Najważniejsze by całość była spójna. W większości przypadków najbardziej uniwersalne będą kamizelki szare i jeśli ktoś zamierza kupić tylko jedną, to raczej ten kolor jest sugerowany.
Z czym nosić. Oczywiste jest połączenie z marynarką i faktycznie w takiej konfiguracji wygląda to najlepiej, ale można szukać także innych kombinacji, np z płaszczem. Jeśli chodzi o spodnie, to pasują zarówno bawełniane chinosy, sztruksy, a nawet dżinsy. Uzyskujemy wtedy ciekawą kombinację elementu kojarzonego z elegancją (kamizelka) i ubiorem casualowym (dżinsy). Spodnie powinny mieć wyższy stan, by nie odsłaniały koszuli.
Pod kamizelką najlepiej wygląda koszula. Może być z krawatem, muchą lub bez tych dodatków. T-shirt nie będzie najlepszym wyborem.
Uszycie na zamówienie. Ta ostatnia opcja jest dobrym pomysłem, ponieważ kamizelka jest prostym elementem, z którym poradzi sobie każdy krawiec, w dodatku nie trzeba do tego zbyt wiele materiału, gdyż tył jest zazwyczaj szyty z tkaniny podszewkowej. Szycie na zamówienie daje także duże możliwości personalizacji – długość kamizelki, ilość guzików, dowolna tkanina.
Podstawowe zasady. Zawsze zapinaj guziki. Rozpięta w całości kamizelka wygląda źle. Oczywiście dolny guzik może być rozpięty. W ramach większego luzu można rozpiąć także guziki od góry, ale nigdy całość.
Kamizelka powinna być na tyle długa, by od dołu nie była widoczna koszula.
Kamizelkę można nosić solo, ale wtedy najlepiej podwinąć rękawy koszuli, a spodnie nie powinny być zbyt eleganckie.
Kamizelka garniturowa - powrót w wielkim stylu. Jeszcze niedawno kamizelki to część męskiego stroju noszona rzadko, a jeśli już, to jedynie jako dodatek. Tymczasem powoli wraca ona do mody, a do tego jako ważny element garderoby męskiej. Ważne, że powraca w pełnej krasie różnorodnych kolorów, wzorów, faktur i materiałów.
Liczy się styl, nie ma surowych reguł. Wiele osób uważa, że w kwestiach noszenia marynarek i kamizelek należy trzymać się ściśle określonych reguł. Dotyczy to jednak głównie sytuacji formalnych i stroju formalnego. Gdy jednak kamizelki i marynarki wróciły do mody, zostały wprowadzone do użytku codziennego. Mają inne niż kiedyś materiały, wzory i kolory. Można je nosić swobodniej i do zwyklejszego, codziennego stroju. Należy jedynie je dobrze wkomponować, by nie wyglądać sztucznie.
Kamizelka garniturowa - doskonała do spodni każdego rodzaju. Kamizelki dwurzędowe rządzą się nieco innymi prawami niż zwykłe kamizelki. Dziś wraca kamizelka! Moda męska będzie męska. Styl: kamizelka. A najprzyjemniej zaskoczy nas kamizelka. Pojawi się wszędzie - tradycyjnie, jako element garnituru, i co najciekawsze, w stylizacjach casualowych: pod wełnianą tweedową marynarką, kardiganem i solo - na koszuli.
Modne są ostatnio odcienie szarości i granatu będzie można przełamać intensywną barwą właśnie kamizelki. Sprawi to, że właśnie ten tradycyjny element ubioru pozwoli by twój wygląd tchnął nowoczesnością.
Tradycyjnie kamizelka jest uzupełnieniem jednorzędowej marynarki, noszonym raczej do eleganckiego garnituru. W upalne dni może natomiast stanowić samodzielny element ubioru.
Zazwyczaj, tak jak w przypadku marynarki, kamizelki nie powinno się zapinać na ostatni guzik. Reguły się zmieniają, gdy wyjmiemy kamizelkę z jej formalnego kontekstu i zaczniemy się nią bawić w modzie codziennej.
Elegancka kamizelka do zwykłej koszulki? Czy do białej koszuli? Czemu, nie, choć warto pamiętać, że to stylizacje dla bardziej świadomych mody mężczyzn. Ale pomiędzy tymi skrajnościami jest jeszcze cała masa możliwości. Kamizelka świetnie więc się nada do ożywiania naszych codziennych stylizacji.
Kamizelki męskie: szyk i wygoda. Kamizelka męska to jedna z najbardziej uniwersalnych części garderoby. Jednak przez wiele lat była kojarzona jedynie jako element garnituru czy też smokingu. Obecnie kamizelki męskie są bardziej zróżnicowane i dopasowane do różnych stylów i kreacji.
W wieku XVIII stolicą mody był Londyn i to właśnie tam pojawił się modny ubiór męski, składający się z fraka z kołnierzem o szerokich klapach, z jasnej kamizelki i bryczesów, będący strojem do jazdy konnej. Z czasem moda męska ulegała przekształceniu i kamizelki stawały się coraz krótsze.
Przez bardzo długi czas kamizelki były elementem stroju eleganckiego. Pojawiły się różne wersje kamizelek. Bezrękawniki o bardziej praktycznym zastosowaniu nosili turyści, wybierający na safari od Afryki. Ten rodzaj kamizelki posiadał mnóstwo uniwersalnych kieszonek, w których można było pomieścić niezbędne w takich wyprawach gadżety.
Przez wiele lat kamizelki męskie były szyte z bawełny, dzianiny, jeasnu, zmieniały się tkaniny i fasony kamizelek, ich długość oraz ilość guzików. Obecnie najbardziej popularne są bezrękawniki casualowe.
Mężczyźni, którzy nie gustują w stylu sportowym i nie lubią kamizelek garniturowych, mogą zdecydować się na bardzo modną ostatnio jeansową albo skórzaną kamizelkę w stylu ramoneski. Ten typ kamizelki idealnie komponuje się z T–shirtami jednokolorowymi, a także z koszulkami ozdobionymi modnym nadrukiem.
Czytaj również: http://psychotronicznyswiat.blogspot.com/2013/12/dobry-styl-to-podstawa.html#more
Dobry styl to podstawa |
No hay comentarios:
Publicar un comentario