Wybudził się ze śpiączki i rozmawiał w obcym języku. Pewien 16-latek z Atlanty po przebudzeniu ze śpiączki zaczął płynnie mówić po hiszpańsku, mimo iż wcześniej nie znał tego języka.
Rueben Nsemoh od urodzenia mieszka w Stanach Zjednoczonych, a jego ojczystym językiem jest angielski.
Nikt nie zna odpowiedzi na pytanie w jaki sposób jest to w ogóle możliwe. Lekarze również nie potrafią na to odpowiedzieć.
Mimo iż historia brzmi nieprawdopodobnie, to jest autentyczna.
Chłopak zaczął płynnie rozmawiać w języku hiszpańskim i miał ogromne problemy, by komunikować się w swoim ojczystym języku. Początkowo nie rozumiał co mówią do niego lekarze i rodzina.
"To zaczęło ze mnie wypływać. Czułem, jakbym to był drugi ja. Nie mówiłem poprawnie po angielsku, a za każdym razem, gdy próbowałem to robić, kręciło mi się w głowie. To było bardzo dziwne. W ogóle mnie to jednak nie przerażało. W końcu zaczęło mi się to podobać, gdyż nigdy wcześniej nie czułem niczego podobnego" - powiedział Nsemoh.
Kilka tygodni po wybudzeniu ze śpiączki, Nsemoh powoli odzyskiwał zdolność mówienia w języku angielskim i tracił umiejętność porozumiewania się po hiszpańsku.
Żeby było jeszcze ciekawiej nie jest to jedyny przypadek na świecie.
Nauka zna podobne przypadki - pewien Anglik po udarze mózgu zaczął mówić płynnie po walijsku, choć nigdy nie uczył się tego języka.
Podobnie chorwacka nastolatka, która po wybudzeniu ze śpiączki zyskała zdolność płynnej mowy po niemiecku, mimo iż przed wypadkiem dopiero zaczęła się uczyć tego języka.
Naukowcy nie są do końca pewni, ale twierdzą, że może być to rzadkie schorzenie nazywane zespołem obcego akcentu.
Większość osób nim dotkniętych, po urazie mózgu nabyło zdolność mówienia z obcym akcentem.
Pierwszym udokumentowanym przypadkiem była pewna Norweżka, która trafiona odłamkiem bomby podczas II wojny światowej, obudziła się i zaczęła mówić z niemieckim akcentem.
Nie brakuje również teorii, że jest to nic innego jak "pamięć duszy".
Mówiąc inaczej osoby dotknięte urazem mają w jakiś sposób dostęp do pamięci ze swoich poprzednich wcieleń, w których posługiwali się innym językiem. Stąd ma pojawiać się niewyjaśniona rozmowa w wczesniej nieznanym języku.
Starożytni Hindusi twierdzili nawet, że do "pamięci duszy" można się podłączyć i czerpać z niej ogromną wiedzę i doświadczenia z poprzednich żyć. Czy można połączyć ze sobą te dwie sprawy?
Co o tym myślicie?
Bez wątpienia nasz mózg skrywa jeszcze wiele tajemnic do odkrycia. Jest on komputerem, który steruje całym naszym ciałem.
No hay comentarios:
Publicar un comentario