Pięć zasad, które zagwarantują ci zdrowy układ trawienny. Niestrawność i dolegliwości ze strony układu pokarmowego - skąd się biorą? Objawy niestrawności takie jak bóle brzucha, wzdęcia, zgaga, zaparcia, biegunki, nudności czy wymioty, są najczęściej odpowiedzią ze strony układu trawiennego na niezdrową dietę, jedzenie w pośpiechu czy stres i mogą doprowadzić do poważnych schorzeń.
Tymczasem tylko zdrowy układ pokarmowy zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Dostarczane do niego składniki w formie pokarmu, zamienia na energię. Już Hipokrates zauważył, że większość chorób zaczyna się w jelitach. Co jeść i jak jeść, aby układ trawienny sprawnie funkcjonował?
Zbilansowana dieta. Zdrowa dieta powinna opierać się na produktach jak najmniej przetworzonych, bez konserwantów, sztucznych barwników czy polepszaczy smaków. Dlatego warto zaopatrywać się w certyfikowaną żywność ekologiczną, która zawiera tylko minimalny dodatek tych substancji i jest on ściśle kontrolowany.
Jednocześnie dieta powinna dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych składników odżywczych: pełnowartościowego białka, węglowodanów i zdrowych tłuszczy oraz odpowiednią ilość błonnika pokarmowego, który reguluje trawienie, poprawiając perystaltykę jelit. Bogatym źródłem błonnika są produkty pełnoziarniste, otręby, kasze, warzywa i owoce. Warzywa i owoce powinny być składnikiem podstawowym posiłków oraz przekąsek. Dzienne zapotrzebowanie na błonnik wynosi od 20 do 40g. W zdrowej diecie nie powinno też zabraknąć płynów w postaci niegazowanej wody, soków, herbat. Niedostateczna ilość spożywanych płynów jest częstym powodem zaparć. Wymagane minimum, to 2l płynów dziennie.
Jak jeść? Odpowiedź na to, wydawałoby się, banalne pytanie, wcale nie jest taka prosta. Jedzenie posiłków zawsze o tych samych porach jest bardzo ważne dla zdrowia układu trawiennego. Jedząc regularnie, najlepiej częściej a mniej (zamiast trzech posiłków - pięć), nie obciążamy nadmiernie żołądka, unikając tym samym uczucia przejedzenia się. Przy długiej przerwie między posiłkami, odczuwamy większy głód i więcej zjadamy, ponad miarę. Częste posiłki pozwalają na regularne uwalnianie energii, co zapobiega gwałtownym spadkom glukozy i nie wzmaga apetytu.
Układ trawienny pokutuje też, gdy potrawy zjadamy szybko, w pośpiechu. Połykamy nieprzeżute, wielkie kęsy, z dużą ilością powietrza, w następstwie czego odczuwamy później wzdęcia czy odbijanie się. Przeżuwając jedzenie wolno i dokładnie, miesza się ono z enzymami zawartymi w ślinie, co znacznie ułatwia dalsze trawienie w żołądku. Nie wskazane też jest popijanie w trakcie spożywania posiłku, ponieważ rozrzedza to kwasy żołądkowe. Kolejnym często popełnianym błędem, są późne i obfite kolacje. Niestrawiony pokarm przez noc zalega i fermentuje w jelitach, przyczyniając się dysfunkcji układu trawiennego.
Produkty, które zaburzają pracę układu trawiennego. Osoby, które często mają problemy z układem trawiennym, powinny unikać potraw tłustych i ciężkostrawnych. W diecie należy ograniczyć spożycie grochu, fasoli, kapusty oraz potraw smażonych, po spożyciu których często występują wzdęcia.
Ograniczamy także spożycie alkoholu. Jego nadużywanie może być przyczyną wielu dolegliwości trawiennych: problemów z wątrobą, zgagi czy biegunki. Układ trawienny będzie także lepiej pracował, jeżeli z diety wykluczymy napoje gazowane oraz ograniczamy spożycie soli.
Obecnie częstym problemem są dolegliwości ze strony układu pokarmowego, spowodowane alergią pokarmową. Częstym alergenem pokarmowym są: jajka, orzechy, ryby czy mleko. Jeżeli problemy żołądkowe pojawiają się zawsze po spożyciu konkretnego produktu, należy koniecznie wykluczyć go z diety.
Produkty, które wspomagają układ trawienny. Wzdęcia, gazy, zaparcia czy uczucie niestrawności, mogą być spowodowane zburzeniami w składzie mikroflory bakteryjnej jelit, która jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Właściwy skład mikroflory pozwalają utrzymać probiotyki. Chronią one błonę śluzową jelit, zwalczając bakterie gnilne i chorobotwórcze. Pożyteczne bakterie probiotyczne znajdują się w bio jogurcie, kefirze, kiszonej kapuście. Produkty te powinniśmy włączyć do codziennej diety.
Pracę układu pokarmowego wspomagają też liczne zioła poprawiające trawienie. Należą do nich: kminek, cząber, rozmaryn, koper, oregano, majeranek. Gotując potrawy, nie zapominajmy o nich. Procesy trawienne przyspieszy, wypita po posiłku zielona herbata, a mdłości złagodzi herbata z imbiru. Korzystnie na układ trawienny działa ostropest plamisty. Zawarta w roślinie sylimaryna łagodzi zaburzenia czynności wątroby oraz wykazuje silne działanie odtruwające.
Mniej stresu, więcej ruchu. Układ pokarmowy jest połączony z układem nerwowym i stres jest częstym powodem problemów ze strony układu pokarmowego: bólu brzucha, biegunki czy wymiotów. Na pewno lepiej jest unikać sytuacji stresowych niż walczyć ze stresem. Dobrym sposobem na stres jest aktywność fizyczna. Aktywność fizyczna jest też pomocna przy problemach związanych z układem pokarmowym, takich jak wzdęcia czy zaparcia. Podczas ruchu, przesuwają się treści pokarmowe zawarte w jelitach, co usprawnia procesy trawienne. Spacer, bieganie czy jazda na rowerze, dodatkowo przyczynią się do zrzucenia zbędnych kilogramów, pozbycia się tłuszczyku z okolic brzucha, co też poprawi działanie układu pokarmowego.
Świat znany i nieznany. Holistycznie na każdy temat życia! O otaczającym nas świecie. Świat Wiedzy. Informacje o znanych i nieznanych, konwencjonalnych i niekonwencjonalnych metodach działania. Wiedza, świadomość, duchowość, rozwój, zdrowie. Nieznany świat psychotroniki, parapsychologii, psychologii komplementarnej, terapii naturalnych...
Szukaj tematu w zasobach archiwum
Suscribirse a:
Enviar comentarios (Atom)
Aktualności
Popularne posty
-
Hiszpania to kraj i także raj dla naturystów, ekshibicjonistów, czy nudystów. Jest tam wiele plaż na których można wypoczywać, opalać się i...
-
Masz taką narośl na skórze? Przekonaj się, jak można się jej pozbyć. Najczęściej zauważamy je pod kolanami, pachami, na szyi albo w okolicac...
-
Spotkasz ich nie tylko w mieście, w parku, ale też i na wsi, nawet gdzieś na polnej drodze, czy na leśnej dróżce w lesie. Spotkasz ich równ...
-
Adam i Ewa na wczasach. Najpopularniejsza polska plaża. Mityczne "polisz Barbados", które przez wiele lat przyciągało turystów z ...
-
Idziesz ulicą, patrzysz, a tam jakiś facet obsikuje ścianę budynku. Wybierasz się do parku i widzisz delikwenta załatwiającego się pod drzew...
-
Czają się w parkach, pod akademikami, a nawet na cmentarzach i w kościołach. Rozsuwają płaszcze, czy kurtki i zaskakują kobiety widokiem swo...
-
Post-prawda, czyli o świecie, w którym ciągle można wierzyć w zamach smoleński. Post-prawda - najważniejsze słowo ostatnich lat - opisuje św...
No hay comentarios:
Publicar un comentario