Szukaj tematu w zasobach archiwum

viernes, 12 de diciembre de 2014

Wsparcie, pomoc psychologiczna to ...

Pomoc psychologiczna to szeroki wachlarz różnorodnych działań prospołecznych mających na celu udzielenie wsparcia psychologicznego osobom, grupom, czy instytucjom znajdującym się w skrajnie trudnych przypadkach psychospołecznych niezdolnych do samodzielnego ich pokonania.

Pomoc psychologiczna - to towarzyszenie w rozwiązywaniu osobistych problemów emocjonalnych, uważnym słuchaniu, dawaniu oparcia, pomocy w rozwoju (wzrostu potencjału osobistego), a nawet jako pomoc w procesie zmian osobowości, czy pomoc w opracowywaniu doświadczeń życiowych.

Pomoc psychologiczna może być świadczona przez każdego, kto chce pomóc drugiej osobie (i mogą to być np. rodzic, mąż, żona, sąsiad, przyjaciel, koleżanka, pielęgniarka, nauczycielka, opiekun itp...); pomoc jako wsparcie, uważne słuchanie i towarzyszenie w rozwiązywaniu problemów; nie jest wymagana aktywność osoby objętej wsparciem. By otrzymać wsparcie nie trzeba mówić.

Kompetencje zawodowe w zakresie pomocy psychologicznej też są ważne. W rozumieniu poza profesjonalnym każdy niemalże człowiek dojrzały jest w stanie udzielać wsparcia psychologicznego osobom tego wymagającym, w tym sensie uczestniczenie, spontaniczne towarzyszenie / obecność/ u boku osoby cierpiącej, rozmowa z nią, a raczej wysłuchanie jej, w dodaniu otuchy i uświadomienie, że chętnie bezinteresownie jesteśmy gotowi służyć życzliwą pomocą.

Poradnictwo psychologiczne - to forma pomocy oferowana osobom zdrowym przeżywającym tak zwane kryzysy rozwojowe lub trudności przystosowawcze. Poradnictwo psychologiczne użyteczne jest w zmianach rozwojowych i nagromadzeniu się wydarzeń życiowych. Odbywa się ono w formie kilku spotkań, których głównym celem jest zidentyfikowanie problemu i poszukiwanie sposobów jego rozwiązania. Poradnictwo można podzielić na cztery fazy:

- diagnoza problemu, to znaczy zidentyfikowanie trudności z jaką osoba sobie nie radzi;
- określenie czynników podtrzymujących istnienie problemu oraz trudności związanych z jego rozwiązaniem;
- poszukiwanie nowych sposobów rozwiązania trudności;
- wzmocnienie klienta w realizowanych przez niego zmianach;

Psychoterapia - to leczenie / terapia rozmaitych zaburzeń i problemów życia psychicznego i usuwanie ich objawów za pomocą metod, technik, testów psychologicznych, prowadzone przez odpowiednio wyszkolonych profesjonalistów psychoterapeutów.

Psychoterapia to konieczność przygotowania osób pomagających dzięki profesjonalnemu przygotowaniu i specjalnym treningom; terapia i leczenie zaburzeń poprzez rozwijanie i pobudzanie ukrytych możliwości w danej osobie; wymagana jest aktywność osoby objętej psychoterapią – chęć zmiany i wysiłek, by do tej zmiany doprowadzić.

Są cztery główne kierunki psychoterapii i tak:

1)      Psychoanaliza – oparta na teorii Freuda. Przyczyny zaburzeń leżą w sferze popędowo-seksualnej, wynikają często z procesów nieświadomych, wypartych urazów wczesnodziecięcych, wewnętrznych konfliktów i mechanizmów obronnych. Posługuje się metoda swobodnych skojarzeń, analizą marzeń sennych, czynności omyłkowe.
2)      Psychoterapia dynamiczna – istota zaburzeń leży w stosunkach międzyludzkich i oddziaływaniach międzykulturowych.
3)      Psychoterapia fenomenologiczna, humanistyczna – zaburzenia zdolności swobodnego rozwoju jednostki i jej samorealizacji. Przyczyna są konflikty między dążeniami, przekonaniami człowieka a narzuconymi wartościami i wymaganiami otoczenia.
4)      Terapia zachowania, behawioralna – zaburzenia to nieprzystosowawcze formy zachowania, złe nawyki, brak nawyków pożądanych nabyte w wyniku uczenia się.

Metody psychoterapii to:

- pośrednia – oddziaływanie nie wprost na pacjenta, ale na ważne dla niego osoby – rodzinę, opiekunów itp. Np. poradnictwo jak traktować osobę chorą, jak z nią postępować, jak się opiekować;
- bezpośrednia – skierowana wprost na pacjenta;
- podtrzymująca – podtrzymanie zdrowych, mocnych stron;
-  aktywna;
- objawowa – celem jest złagodzenie lub usunięcie objawów, poprawa nastroju np. psychoterapia przyczynowa (głęboka) – celem jest ujawnienie przyczyn zaburzenia  i przekształcenie osobowości, a zwłaszcza wadliwych postaw.

CELE, WARUNKI I ZASADY POMAGANIA - UDZIELANIE DRUGIEMU CZŁOWIEKOWI POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ:

Cele pomocy psychologicznej są wyznaczane przez problemy pacjentów oraz posiadanie przez osobę pomagającą umiejętności. Można spotkać się z dużą grupą problemów m.in. problemy wynikające z braku informacji o stanie własnym lub bliskich oraz braku informacji dzięki którym można sobie z sytuacją poradzić; problemy wynikające z przeżywania negatywnych emocji (lęk, ból, przygnębienie, zwątpienie, rezygnacja); problemy natury emocjonalnej czyli stany kryzysowe np. utrata bliskiej osoby. 

Celem działań osoby wspomagającej jest:

- udzielanie stosownych informacji;
- rozładowanie niepożądanych napięć;
- wzmocnienie wiary pacjenta we własne siły i możliwości;

Do osiągnięcia tych celów prowadzą określone umiejętności tj. sposoby komunikowania się, słuchania, rozumienia myśli i odczuć pacjenta, udzielania i zbierania informacji. Możliwość osiągnięcia tych celów zależy też od warunków udzielania pomocy.

Do warunków udzielenia pomocy należy:

- skupienie uwagi na osobie, której się pomaga – w ten sposób okazujemy komuś szacunek i zainteresowanie;
- klimat zaufania między pacjentem a osobą która pomaga;
- wzajemna akceptacja – akceptacja pacjenta, takim jakim jest. Nie oznacza to jednak zgody na wszystkie jego zachowania, zwłaszcza szkodliwe;
- unikanie niewłaściwych ocen;
- okazywanie przez osobę pomagającą ciepła emocjonalnego werbalnie ale też za pomocą mowy ciała;
- empatia – zdolność do tworzenia trafnych wyobrażeń na temat tego, co się dzieje w drugiej osobie, co ona przeżywa, czego pragnie, w jaki sposób spostrzega świat i samą siebie. Empatie można uzyskać poprzez:
- analogie do własnych przeżyć. Porównując zachowania innych ludzi na zasadzie podobieństwa do własnego zachowania, tworzymy przypuszczenia dotyczące ich stanu wewnętrznego.
- tworzenie wyobrażeń wytwórczych, czyli wyobrażeń o tym, co druga osoba może czuć w danej sytuacji, której my sami nie doświadczaliśmy, np. co czuje ofiara gwałtu.

12 kategorii zachowań nieakceptujących, które skutecznie zablokują komunikowanie się, i są to:

- nakazy, polecenia, zakazy - "przestań narzekać i weź się w garść",
- ostrzeżenia i groźby - "nie ma mowy by Cię przestało boleć przy takim zachowaniu",
- moralizowanie, używanie stwierdzeń w rodzaju powinieneś - " wiesz, że rozsądny człowiek powinien regularnie powinien poddawać się badaniom",
- udzielanie rad, podsuwanie rozwiązań lub propozycji - " gdybyś postarał się rozluźnić, wiele dolegliwości mniej by Ci dokuczało",
- pouczanie z logiczną argumentacją - "należy spojrzeć prawdzie w oczy, im więcej Twojego niepokoju, tym gorsze jest Twoje samopoczucie",
- osądzanie, krytykowanie - "gdybyś nie zaniedbał leczenia, nie doszło by do tego",
- przyklejanie etykietek - "jesteś wyjątkowo niesfornym pacjentem",
- analizowanie, diagnozowanie, interpretowanie - "wygląda na to, że Twoje dolegliwości są skutkiem lęku", "obserwuję u Ciebie wyraźne zachwianie potrzeby bezpieczeństwa",
- pochwały, pozytywne oceny - "jesteś tak dzielny, że na pewno sobie z tym poradzisz",
- pocieszanie, podtrzymywanie na duchu, bagatelizowanie - "to nic takiego", "miałem dokładnie taką samą przypadłość", "to na pewno szybko ustąpi",
- podpytywanie, przesłuchiwanie - "rzeczywiście Ci z tym tak ciężko?",
- wycofywanie się, odwracanie uwagi od problemu - "czy musimy wałkować takie przykre rzeczy?".

Niewłaściwe oceny i zachowania nie akceptujące, wyrażają brak szacunku dla problemów i doznań, bagatelizują je, zaprzeczają im lub przerzucają winę za ich występowanie na pacjenta.

Zasady udzielania pomocy psychologicznej, które można stosować, by pomoc była skuteczna:

- osoba, której chcemy pomóc, musi tej pomocy chcieć i wyraźnie to zasygnalizować, niekoniecznie wprost;
- należy upewnić się, czy jest się tą osobą, której pomocy druga osoba oczekuje oraz czy jest się kompetentnym w tej akurat sytuacji;
- dobrze jest od początku ustalić, jaki problem ma być rozwiązany, czego pomoc ma dotyczyć;
- zadaniem pomagającego jest pomoc drugiej osobie w uruchomieniu jej własnego, konstruktywnego myślenia o swoich problemach;
- na udzielenie pomocy psychologicznej trzeba przeznaczyć odrębny czas i jest to czas przeznaczony wyłącznie dla osoby wspomaganej.

Sposoby komunikowania się służące pomaganiu to:

- aktywne słuchanie
- zadawanie pytań
- streszczanie i konkretyzowanie wypowiedzi drugiej osoby. 

Konkretyzowanie jest sposobem uzyskania precyzyjnej odpowiedzi, wyjaśniającej istotę sprawy, poglądów lub uczuć drugiej osoby.

W literaturze wyróżnia się profesjonalną i nieprofesjonalną pomoc psychologiczną.

Profesjonalna pomoc psychologiczna jest określona w sposób formalny i jest ustrukturalizowana.

Świadczona jest w określonych miejscach czy instytucjach (gabinety, placówki służby zdrowia, poradnie psychologiczne), w oparciu o określone warunki, np. czas i tryb pomagania, obowiązkowe programy kształcenia osób pomagających, zasady finansowania itp.

Profesjonalna pomoc psychologiczna wymaga wiedzy psychologicznej i umiejętności interpersonalnych pozwalających stosować metody o potwierdzonej naukowo skuteczności. Wymaga stałego doskonalenia, superwizji i monitorowania efektów.

Nieprofesjonalna pomoc psychologiczna nie bazuje na wiedzy psychologicznej i umiejętnościach zdobytych w procesie kształcenia, lecz na istniejących naturalnych systemach wsparcia społecznego.

Osoba potrzebująca pomocy zwraca się o pomoc w trudnej dla siebie sytuacji i otrzymuje od osoby pomagającej wsparcie, pocieszenie, nadzieję, wzmocnienie. Jest to możliwe dzięki specyficznym cechom pomagającego (jak np. gotowość do niesienia pomocy, doświadczenie, naturalna empatia i inne cechy służące budowaniu dobrych relacji z ludźmi) oraz bliskości wynikającej z relacji między nimi. Szukanie i udzielanie pomocy ma często charakter spontaniczny, wynikający z potrzeby.

Pomoc nieprofesjonalna jest najczęściej mało sformalizowana i ustrukturalizowana, z wyjątkiem niektórych form, zwłaszcza grupowych, jak np.grupy wsparcia czy grupy samopomocowe, które są bardziej zorganizowane. Czasami osoby pomagające nieprofesjonalnie podejmują wymagane kształcenie i wchodzą w ramy profesjonalnego pomagania.

Przykładem mogą być osoby uzależnione lub współuzależnione, aktywne w grupach samopomocowych AA czy Al-Anon, które uzyskały certyfikaty specjalistów psychoterapii uzależnień i instruktorów terapii uzależnień i zostały włączone do profesjonalnego nurtu pomocy psychologicznej poprzez zatrudnienie w placówkach leczenia uzależnień czy w punktach konsultacyjnych.

Rodzaje pomocy psychologicznej:

W literaturze nie ma zgody co do klasyfikacji różnych rodzajów pomocy psychologicznej. Ustawa o zawodzie psychologa wymienia oddzielnie pomoc psychologiczną i psychoterapię, co sugeruje, że psychoterapia nie jest formą pomocy psychologicznej. Niektórzy autorzy mówią o psychoterapii i poradnictwie psychologicznym jednocześnie używając tych terminów zamiennie wobec braku (ich zdaniem) jakichkolwiek rzetelnych dowodów wskazujących na różnicę między praktyką poradnictwa psychologicznego i psychoterapii. Jeszcze inni wymieniają wiele rodzajów pomocy psychologicznej, różniących się charakterystyką osób potrzebujących pomocy, celami, czasem trwania, metodami pomagania i wymaganymi umiejętnościami osób świadczących pomoc:

- psychoedukacja,
- poradnictwo psychologiczne,
- interwencje kryzysowe,
- psychoterapia.

Co to jest pomoc psychologiczna?

Cechą charakterystyczną pomocy psychologicznej jest niesymetryczna relacja, w której jedna osoba przyjmuje rolę pomagającego, a druga jest wspomagana. Jej celem jest poprawienie sytuacji (stanu) osoby wspomaganej1. Zatem pomoc psychologiczna jest szczególnym rodzajem interakcji, przy czym w roli pomagającego może być jedna osoba lub grupa osób (np. zespół terapeutów), zaś pomoc może być kierowana do indywidualnego odbiorcy lub grupy (np. małżeństwa, rodziny), a nawet instytucji (np. szkoły). O pomocy psychologicznej (profesjonalnej, jak i nieprofesjonalnej) mówimy wtedy, gdy problemy, z jakimi zgłasza się po pomoc osoba wspomagana, mają charakter psychologiczny (a nie np. prawny czy ekonomiczny), a osoba pomagająca posługuje się metodami psychologicznymi. Zatem udzielanie pomocy psychologicznej zależy od rozpoznanych potrzeb osoby zgłaszającej się po pomoc oraz od umiejętności o charakterze psychologicznym, które powinna posiadać osoba udzielająca pomocy.

No hay comentarios:

Publicar un comentario

Popularne posty