Szukaj tematu w zasobach archiwum

jueves, 9 de abril de 2020

O tym media nie mówią

❌ Czy wiecie, że…(tego w polskich mediach nie znajdziecie)

👉 we wrześniu ubiegłego roku ukazał się raport Organizacji Narodów Zjednoczonych i Banku Światowego, który ostrzegał przed poważnym niebezpieczeństwem pandemii? 

Co najważniejsze, wzywano w nim do przygotowania się na ogólnoświatową epidemię szczególnie śmiertelnej grypy oddechowej.

👉 W raporcie zwrócono uwagę nie tylko na zagrożenie ludzkiego zdrowia i życia, ale też chaos społeczny i wyniszczenie gospodarek krajowych. Stwierdzono również w nim, że patogenny zarazek może być pochodzenia naturalnego, jak również zostać stworzonym w laboratoriach wojskowych, jako element broni biologicznej.

👉 Przewodniczący grupy podpisującej raport, Gro Harlem Brundtland, były premier Norwegii i były dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia, twierdził, że wybuch epidemii na dużą skalę jest alarmujący i może doprowadzić do odpowiednika „hiszpańskiej grypy” z początku XX wieku, w której umarło blisko 50 milionów ludzi. Mówił też o tym, że żaden rząd nie jest przygotowany na skalę zachorowań, ani też nie wdrażał międzynarodowych przepisów zdrowotnych, chociaż wszyscy je zaakceptowali.

👉 Inni uczestnicy grupy zwracali uwagę m.in. na to, że zbyt długo w sferze globalnej, jako narody pozwalaliśmy na panikę i zaniedbania związane z wybuchami różnych epidemii (nawiązanie do wybuchu eboli w Demokratycznej Republice Konga czy Afryce Zachodniej), zwiększamy wysiłki, aby opanować zagrożenie, natomiast gdy ono minie, szybko o nich zapominamy. Inne stwierdzenia: Gotowość na wypadek pandemii musi być tak samo lokalna, jak i globalna i musimy znacząco angażować lokalne społeczności w gotowość, wykrywanie, reagowanie i powrót do zdrowia w przypadku wybuchu choroby (Elhadj As Sy, sekretarz generalny Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca).

❌ Co mamy w konsekwencji?

👉 Większość, jak nie wszystkie, kraje są przytłoczone możliwościami walki z koronawirusem i epidemią. Reagowano źle lub za późno. W krajach, które uważa się za wysoko rozwinięte brakuje łóżek szpitalnych, personelu medycznego, respiratorów i, być może najważniejsze, szybkich i przejrzystych procedur urzędowych.

👉 24 lutego Światowa Organizacja Zdrowia oficjalnie ogłosiła możliwość globalnej pandemii. Pomimo i tego ostrzeżenia, nie wzięto pod uwagę scenariuszy rozprzestrzeniania się wirusa i nie podejmowano znaczących działań zapobiegawczych.

👉 Dzisiaj nie jest to czas, aby debatować o tym, co można było zrobić. Mamy globalną epidemię, w której to niesamowitą odpowiedzialnością wykazują się obywatele, pokazując codziennie wspaniałe przykłady solidarności. Ale za chwilę przyjdzie czas, w którym zaczniemy pytać i domagać się zadośćuczynienia, jeśli dojdzie do ogromnych ludzkich tragedii z winy zaniedbań, zwłaszcza politycznych. Bo ma się wrażenie, że często, w wielu krajach, polityka i chęć utrzymania pozycji politycznej bierze górę nad ochroną własnych obywateli.

👉 I na marginesie, przytaczana wyżej „hiszpańska grypa”, która swoje żniwo zbierała w latach 1918-1920 nie rozpoczęła się wcale w Hiszpanii. Pierwsze zakażenia odnotowano w USA, a do Europy trafiła dzięki żołnierzom amerykańskim, którzy przybywali do francuskich portów.

No hay comentarios:

Publicar un comentario

Popularne posty