Świat show-biznesu potrafi być niebezpieczny. A alkohol jest ściśle związany z show-biznesem, zarówno polskim, jak i światowym. Nic dziwnego, że wiele gwiazd ma spore problem ze skłonnością do trunków. Alkohol czy inne używki bardzo często goszczą w tej branży, a wiele gwiazd wciąga się w szalony i imprezowy tryb życia. A w połączeniu z problemami prywatnymi, złymi wydarzeniami, doświadczeniami z dzieciństwa - konsekwencją są uzależnienia celebrytów od różnych używek, na przykład od alkoholu.
M.in. Kristin Davis, Drew Barrymore, Melanie Griffith, Heather Locklear, Lindsay Lohan, Jennifer Aniston, Katy Perry czy Jonathan Rhys-Meyers.
Lindsay Lohan Aktorka mając już 28 lat, jest (doświadczyła już) stałą bywalczynią klinik odwykowych. Na przykład spędziła w tym okresie trzy miesiące w luksusowym ośrodku Betty Ford w Los Angeles, gdzie została przymusowo skierowana przez sąd. To kara za złamanie zasad zwolnienia warunkowego, ciążących na gwieździe za poprzednie wybryki. Po wyjściu z odwyku Lindsay Lohan zapewniała, że zamierza żyć w trzeźwości. Jednak niedługo udało jej się wytrwać w tym postanowieniu, o czym świadczą relacje uczestników festiwalu Coachella, na którym bawiła się gwiazda. "Nie mogła ustać prosto i paliła papierosa za papierosem. W drugiej ręce trzymała kubek napełniony wódką. Nie przejmowała się tym, że ktoś może ją zobaczyć". Takie jest uzależnienie, to choroba - opowiadał informator portalu...
Katy Perry - "Czuje się totalnie samotna i choć jakoś pracuje, to trudno powiedzieć, że jest w dobrej formie. Do tego doszedł alkohol, który daje jej chwilowe zapomnienie, ale powoduje kolejny problem" - opowiada osoba z otoczenia popularnej amerykańskiej piosenkarki. Katy Perry świetnie radzi sobie na scenie muzycznej, jednak znacznie gorzej w życiu prywatnym - rozstania, nieudane związki. - "Po rozwodzie byłam przegrana, straciłam całą nadzieję, moja pewność siebie została zniszczona" - przyznała w jednym z wywiadów Katy Perry. Ukojeniem tych zmartwień okazał się niestety alkohol.
Jonathan Rhys-Meyers. Aktor szczerze o swoim alkoholizmie. W maju 2015 roku media obiegły szokujące zdjęcia Jonathana Rhys-Meyersa. Niechlujnie wyglądającego i pijanego gwiazdora przyłapano na piciu wódki prosto z butelki. Meyers, który od ponad 10 lat zmaga się z alkoholizmem, skomentował wybryk i opowiedział o swoim nałogu.
Zdjęcia pijanego i zaniedbanego Jonathana Rhys-Meyersa zszokowały jego fanów. Gwiazdora „"Tudorów"” przyłapano w maju 2015 r. na piciu wódki prosto z butelki. Wszystko wskazuje na to, że aktor, Meyers znowu nadużywa alkoholu. Jak wiadomo aktor od ponad 10 lat zmaga się z alkoholizmem. Jego problemy z piciem zaczęły się w 2002 roku. – „Nie wiedziałem, co to alkohol do 25. roku życia. Pojechałem sam do Tajlandii, kręciłem film. Czułem się tam bardzo samotny i zacząłem pić” – zdradził Jonathan w jednym z wywiadów. W 2007 roku, gdy zmarła jego matka, aktor wpadł w depresję i ponownie zaczął nadużywać alkoholu.
Meyers ma za sobą sześć odwyków, po których za każdym razem wracał do nałogu. W 2009 roku po zaledwie miesiącu uciekł z kliniki odwykowej. Twierdzi, że od tamtego czasu nie pije, miewa jedynie „"okazjonalne” „wyskoki". ”Do takiego "wyskoku" miało dojść w maju 2015. Meyers przeprosił fanów za niechlujny wygląd i picie. Zrobił to za pośrednictwem Instagrama swojej dziewczyny Mary Lane – „"Wracałem z przyjęcia u znajomych" – ”wyjaśnił aktor.„ – "Jestem zakłopotany. Czuję, że popełniłem błąd, ale to był tylko wyskok. Przepraszam wszystkich. Mam nadzieję, że nie będziecie myśleć o mnie źle”" – napisał Rhys. Na drugi dzień zamieścili z Marą wspólne zdjęcie. Niestety Jonathan nie wygląda na nim najlepiej. Pisał http://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/jonathan-rhys-meyers-o-swoim-alkoholizmie/qvpmrg3
Kobiety wzdychają do niego, kiedy pojawia się na ekranie. To jednak kreacje kinowe. Irlandczycy są zdumieni zdjęciami, które obiegły gazety i portale na Wyspach w maju 2015 roku. Zalany w trupa aktor Jonathan Rhys Meyers zamienił się w prawdziwego menela.
Media pisały - Tak stacza się gwiazdor. Szokujące zdjęcia! Ostatnio Jonathan Rhys Meyers (38 l.) został zauważony, jak zatacza się na ulicach Londynu. Aktor od razu po wyjściu ze sklepu monopolowego otworzył wódkę i zaczął ją pić, nie zważając na przechodniów. Wyglądał tak, jakby robił to non stop. Jego ubranie było poplamione i brudne, spodnie niezapięte w rozporku, a włosy tak tłuste, jakby nie mył się od tygodnia.
Pijany, niechlujnie ubrany Jonathan Rhys Meyers, pił alkohol na ulicy, część wylewając na siebie. Zdjęcia aktora, którego znamy m.in. z "Dynastii Tudorów", obiegły świat w maju. Meyers chciał wtedy kupić alkohol w jednym z londyńskich sklepów, jednak ze względu na stan, w jakim się znajdował, odmówiono mu. Ostatecznie jednak opuścił sklep z dwiema flaszkami, z których jedną od razu napoczął.
Aktor Jonathan Rhys-Meyers został przyłapany przez fotoreporterów w Londynie z butelką wódki w ręku. Na zdjęciach widać wyraźnie, że za długo i za dużo pił. Gwiazdor już wcześniej zmagał się z problemami alkoholowymi.
Gwiazdor znany z takich produkcji jak: „Dracula”, „Dynastia Tudorów”, „Elvis – Zanim został królem”, „Wszystko gra”, „Cudowne dziecko”, „Aleksander” i „Mission Impossible III”, ma poważny problem z alkoholem.
To nie pierwszy raz, kiedy Meyers ma kłopot z alkoholem. Bywał już kilkukrotnie na odwyku. Niestety wszystkie jego próby zerwania z nałogiem kończyły się fiaskiem. Aktor był nawet aresztowany za pijackie, poalkoholowe wybryki na lotnisku w Dublinie, Paryżu i Nowym Jorku.
Jonathan Rhys Meyers w 2011 roku próbował popełnić samobójstwo. Po nagłej śmierci matki aktor wpadł w depresję. Czarę goryczy przelało także rozstanie z modelką Reeną Hammer. Wygląda na to, że z alkoholizmu trudno mu się wyleczyć.
Podobne problemy z alkoholem mają i w Polsce niektórzy celebryci. Edyta Olszówka, Stanisława Celińska, czy Agnieszka Kotulanka aktorka, znana z telenoweli "Klan", odcięła się od znajomych, odmawiając jakiegokolwiek wsparcia. Gdy zaś jej córka sprzedała własnego konia, by wspomóc matkę finansowo, ta wydała ponoć wszystkie pieniądze na alkohol. Niestety, gest oddanej córki nie poskutkował niczym poza częstszymi wizytami mamy w sklepie monopolowym. Aktorka wciąż pije, a co gorsza nie chce się leczyć. Pisał fakt. Sytuacja ta odbiła się mocno na portfelu aktorki, która nie ma teraz za co żyć" - zaalarmował niedawno "Fakt".
Również Michał Wiśniewski. Wokalista zespołu Ich Troje miał bardzo traumatyczne dzieciństwo. Jego ojciec nadużywał wysokoprocentowych napojów, a mały Michał Wiśniewski trafił do domu dziecka. Jednak problem z alkoholem towarzyszy mu także w dorosłym życiu.
Jonathan Rhys Meyers. Przyczyny. Pierwszy kontakt z alkoholem Jonathan Rhys Meyers zaliczył w wieku 14 lat. Trudne dzieciństwo bez ojca, problemy w szkole i z rówieśnikami głęboko naznaczyły nastolatka i ułatwiły mu wejście w nałóg. Regularnie trafiał na odwyk i równie regularnie sięgał potem po alkohol. - pisał wtedy w maju 2015 roku irlandzki "The Sun", który jako pierwszy nagłośnił sprawę.
A warto wiedzieć co mówi psychologia i medycyna. Objawy choroby i przyczyny choroby alkoholowej. Psychologia i lekarze piszą:
Objawy. Picie w sytuacjach stresowych – sięganie po alkohol w stanach wzmożonego napięcia nerwowego; po doznaniu jakiejś przykrości, niepowodzenia, stresu; w ramach odprężenia po ciężkim dniu; picie aż do „urwania filmu"; picie w samotności; picie w ukryciu; stopniowe zwiększanie tolerancji na alkohol (tzw. "mocna głowa"); diametralna zmiana zachowania po alkoholu – potencjalny uzależniony po wypiciu staje się bardziej pewny siebie, ekstrawertyczny, wyluzowany, pozbywa się kompleksów i zahamowań; szukanie okazji do picia – częstsze niż dotychczas imprezowanie, wychodzenie „na piwo”, spożywanie alkoholu do posiłków. Takie są objawy.
Przyczyny. Istnieje wiele teorii tłumaczących przyczyny choroby alkoholowej w tym takie, które podkreślają brak uchwytnych przyczyn. Alkoholizm jest jednak uzależnieniem i jako taki ma swoje źródła.
:: medyczne - uzależnienie jest chorobą (w rozumieniu medycznym), jego źródeł należy upatrywać we właściwościach organizmu uzależnionej osoby oraz we właściwościach danego środka odurzającego; teorie medyczne biorą pod uwagę farmakologiczne skutki oddziaływania środków odurzających na organizm (wywoływanie stanów euforii oraz nieprzyjemne dolegliwości po ich odstawieniu), czynniki genetyczne oraz fizjologiczne
:: psychologiczne - według teorii psychologicznych uzależnienie jest objawem różnorodnych zaburzeń jednostki; w takim przypadku zażywanie środków odurzających stanowi przejaw mechanizmów obronnych jednostki
:: pedagogiczne - z punktu widzenia koncepcji pedagogicznych wszelkie uzależnienia mogą być skutkiem źle przeprowadzonego procesu socjalizacji jednostki, np. źle funkcjonująca rodzina, wadliwy system szkolny oraz bliskie kontakty z osobami uzależnionymi
:: socjologiczne - w teoriach socjologicznych przyczyny uzależnień upatruje się w przemianach, jakie zachodzą we współczesnym świecie, czego konsekwencją są pewne zmiany cywilizacyjne. Każdy z nas jest inny i u podłoża jego nałogu leżą inne czynniki.
Alkoholizm kobiecy. I tak alkoholizm kobiet różni się często swymi przyczynami, przebiegiem i konsekwencjami od obrazu tego nałogu u mężczyzn. Wyróżnia się pięć typów alkoholizmu kobiecego:
- młode kobiety o dużym, uwarunkowanym raczej środowiskowo, spożyciu alkoholu, któremu towarzyszą poważne problemy zdrowotne,
- kobiety pijące w celu zapobieżenia stresowi, u których nie stwierdza się poważniejszych skutków zdrowotnych,
- kobiety pijące przewlekle alkohol, głównie z powodu osamotnienia, przeżywające nasilone objawy zespołu abstynencyjnego i mające za sobą wiele nieudanych prób leczenia,
- kobiety pijące w ilościach średnio-wysokich z obecnymi somatycznymi powikłaniami uzależnienia,
- kobiety pijące głównie z przyczyn środowiskowych, bez poważniejszych powikłań zdrowotnych.
Wśród uwarunkowań psychologicznychu kobiet wymienia się głównie fakt, że:
- częściej przeżywają poczucie winy, depresję lub stany lękowe,
- częściej piją w związku z problemami emocjonalnymi i w ramach kompensacji problemów (mężczyźni - z przyczyn socjalnych),
- częściej cierpią z powodu objawów nerwicowych oraz zaburzeń snu;
- częściej zaczynają pić po traumatycznych wydarzeniach lub w stresie;
- częściej piją w związku z sytuacją domową (mężczyźni częściej - z pracą),
- mogą pić ze względu na wahania nastroju związane ściśle z cyklem miesiączkowym (tzw. zespół napięcia przedmiesiączkowego);
- piją z powodu samotności (np. "gospodyni domowa");
- piją w związku z objawami tzw. "zespołu pustego gniazda" (zagubienie i samotność spowodowane spadkiem liczby obowiązków po opuszczeniu domu przez dorosłe dzieci);
- częściej nadużywają alkoholu jeżeli w dzieciństwie były wykorzystywane seksualnie;
- są obciążone większym ryzykiem nadużywania alkoholu jeżeli obecne są u nich problemy (lub zaburzenia) seksualne.
Nie bez znaczenia są także czynniki socjokulturowe. One to warunkują szybszy rozwój uzależnienia od alkoholu i zwracanie się po pomoc. W wielu społeczeństwach kobieta:
- jest osobą odpowiedzialną za dom i wychowanie dziecka, a więc za jakość życia rodzinnego;
- staje przed innymi wymaganiami moralnymi i etycznymi oraz inne są względem niej oczekiwania;
- nie jest akceptowana jako osoba pijąca co determinuje bardziej staranne ukrywanie picia, późniejsze uświadomienie sobie problemu oraz odwlekanie decyzji dotyczącej zwrócenia się po pomoc;
- szybciej wypada z ról społecznych (bardziej widoczne są zaniedbania spowodowane piciem).
Stwierdzono również, że kobiety:
1. zaczynają pić później niż mężczyźni (nierzadko po 40 r. ż.),
2. częściej piją samotnie i ukrywają swoje uzależnienie.
Alkohol a młodzież. Także tę grupę wiekową różnią nieco przyczyny alkoholizmu, wśród których wyróżniamy:
- biopsychiczne - zaburzenia emocjonalne i związana z nimi podatność na uzależnienia, zaburzony rozwój osobowości, nadpobudliwość psychiczna, brak odporności na stres;
- psychospołeczne - zaburzone oddziaływanie środowiska rodzinnego i szkolno - wychowawczego, czego przyczyną jest brak lub niedostateczne zaspokojenie określonych potrzeb jednostki;
- kulturowe - określona moda, potrzeba odniesienia sukcesu, zbyt mała ilość rozrywek, brak atrakcyjnych zajęć, ogólna dostępność środków odurzających, sprzeciw wobec obowiązującym i społecznie akceptowanym systemom norm, chęć zyskania znajomych, „przypodobania się” rówieśnikom.
Dlaczego mężczyźni częściej wpadają w alkoholizm? Alkohol jest jedną z najczęstszych przyczyn uzależnienia. W nałóg ten dwa razy częściej od kobiet popadają jednak mężczyźni. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie postanowili odpowiedzieć naukowcy z Columbia University i Yale University.
Do tej pory biologiczne przyczyny, dla których to mężczyźni częściej popadają w alkoholizm nie były do końca rozpoznane. Najnowsze badania dowodzą, że odpowiedzialna za to może być dopamina.
Naukowcy z Columbia University i Yale University przebadali studentów okazjonalnie pijących alkohol. Po skonsumowaniu alkoholowych i bezalkoholowych drinków, każdy uczestnik został poddany pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), technice obrazowania umożliwiająca zmierzenie ilości dopaminy, która pojawiła się pod wpływem uwolnienia alkoholu.
Dopamina spełnia w mózgu wiele funkcji. W tym kontekście ważne jest, że nazywana jest również "hormonem szczęścia". Pojawienie się jej w przestrzeniach między neuronami w jądrze półleżącym objawia się bowiem poczuciem euforii. Główne działanie np. kokainy polega na stymulowaniu wydzielania dopaminy w mózgu.
Dopamina pełni wiele funkcji w mózgu, jednak w tym kontekście jest ważna z powodu odczuwalnych skutków jej uwalniania podczas przyjemnych doznań, takich jak seks czy upojenie narkotykowe....
Odkrycia te wskazują, iż zdolność alkoholu do stymulowania uwalniania dopaminy może odgrywać ważną i złożoną rolę w sprawianiu przyjemności w piciu oraz w skłonności do nadużywania alkoholu przez ludzi....
Podczas badań zaobserwowano, że pomimo konsumpcji podobnej ilości alkoholu, u mężczyzn wydziela się większa ilość dopaminy niż u kobiet. Wzrost wydzielania tej substancji został zauważony w prążkowiu brzusznym, części mózgu silnie związanej z przyjemnością i uzależnieniem.
Ocenia się, że jakieś 75% populacji pije alkohol. Dla około 10% spośród nich, konsumpcja ta będzie przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, w pracy, finansowych, rodzinnych, problemów w związkach. Stwierdza się, że mężczyźni są pięć razy bardziej bardziej zagrożeni alkoholizmem niż kobiety. Jednakże, poziom alkoholizmu pośród kobiet ciągle rośnie.
Wszystkie narkotyki (a więc także i alkohol) wpływają na „mechanizm nagrody” w mózgu. Jeśli, za każdy razem, jak dana osoba konsumuje narkotyk, zaczyna czuć się dobrze, generalnie wzbudzi to chęć ponownej konsumpcji. Ta wspólna cecha charakterystyczna może wyjaśnić dlaczego ludzie konsumują w nadmiarze narkotyki, w tym także i alkohol. Tak jak jest to w przypadku narkotyków, jeśli konsumujesz go regularnie, twoje ciało będzie potrzebowało coraz większej ilości alkoholu, aby uzyskać ten sam efekt. Zjawisko to nazywa się tolerancją na alkohol i w ostatecznym rozrachunku może się przyczynić do popadnięcia w uzależnienie.
Przyczyny choroby alkoholowej. Alkoholizm to problem medyczny. Mimo że dokładna przyczyna alkoholizmu pozostaje nieznana, badania pokazują coraz bardziej, że predyspozycje do tej choroby mogą być dziedziczne, a ryzyko rośnie w rodzinach, w których członkowie (przede wszystkim rodzice oraz rodzeństwo) są uzależnieni. Inne czynniki ryzyka to: zaburzenia psychiczne, takie jak schizofrenia, depresja, niepokój psychiczny; bieda; odizolowanie społeczne; nieśmiałość. Poza tym, sposób, w jaki ciało przetwarza alkohol, może mieć również wpływ na ryzyko uzależnienia od alkoholu. Badania wykazały, że osoby, które potrzebują względnie większej ilości alkoholu, aby odczuć jego działanie, są bardziej podatne na uzależnienie.
Alkohol spożywany w nadmiarze jest problemem nie tylko ludzi ubogich i niewykształconych jak często się uważa. Alkoholizm potrafi dopaść ludzi ze świata nauki, biznesu, polityki czy też kultury. Jednakże nałogowym alkoholikiem nie musi być osoba która wypije dużą ilość trunków, a taka która ulegnie hipnozie i negatywnym skutkom dziania alkoholu. Jak widać picie rzuca na swoją ofiarę urok, spod którego nie może się ona wydostać. Zastanawiające jest to, dlaczego jedni radzą sobie z piciem i nie popadają w alkoholizm, inni zaś pogrążają się w nałogu. Prawdopodobnie jest to uwarunkowane genetycznie - piszą badacze.
Udowodnione już zostało, iż dziecko wychowujące się w rodzinie z alkoholem prędzej popadnie w nałóg od swojego rówieśnika, w którego otoczeniu nie stwierdzono problemów z piciem. Ponadto niektórzy dziedziczą skłonność do alkoholizmu. Istnieje wiele sposobów uzależnienia się od alkoholu. Niektórzy piją, dopóki się nie upiją, inni natomiast zaczynają od akceptowanego picia w towarzystwie, które później wymyka się spod kontroli.
Sytuacje stresujące, tragedie rodzinne, niepowodzenia w szkole / uczelni lub pracy czy też zawód miłosny często prowadzą do choroby alkoholowej / alkoholizmu. Człowiek sięga po kieliszek, żeby znaleźć pocieszenie i zapomnieć o przyczynie problemu, żeby nie myśleć. Niestety w ten sposób popada z czasem jeszcze w większy problem. Zdarza się, że osoba nadużywająca po przez swoje zachowanie popada w konflikty z innymi, lub z prawem. Konflikty rodzinne, lub izolowanie się w domu osób samotnych, przemoc w domu, utrata pracy, problemy finansowe, jazda samochodem pod wpływem i wiele innych wykroczeń mniejszych lub większych są skutkami nadużywania alkoholu. Osoba taka popada również w problemy zdrowotne, wynikające z nadużywania dużych dawek alkoholu. Jednak takie osoby potrzebują wsparcia, gdyż same nie wyjdą z problemu uzależnienia.
Świat znany i nieznany. Holistycznie na każdy temat życia! O otaczającym nas świecie. Świat Wiedzy. Informacje o znanych i nieznanych, konwencjonalnych i niekonwencjonalnych metodach działania. Wiedza, świadomość, duchowość, rozwój, zdrowie. Nieznany świat psychotroniki, parapsychologii, psychologii komplementarnej, terapii naturalnych...
Szukaj tematu w zasobach archiwum
Suscribirse a:
Enviar comentarios (Atom)
Aktualności
Popularne posty
-
Hiszpania to kraj i także raj dla naturystów, ekshibicjonistów, czy nudystów. Jest tam wiele plaż na których można wypoczywać, opalać się i...
-
Masz taką narośl na skórze? Przekonaj się, jak można się jej pozbyć. Najczęściej zauważamy je pod kolanami, pachami, na szyi albo w okolicac...
-
Spotkasz ich nie tylko w mieście, w parku, ale też i na wsi, nawet gdzieś na polnej drodze, czy na leśnej dróżce w lesie. Spotkasz ich równ...
-
Adam i Ewa na wczasach. Najpopularniejsza polska plaża. Mityczne "polisz Barbados", które przez wiele lat przyciągało turystów z ...
-
Idziesz ulicą, patrzysz, a tam jakiś facet obsikuje ścianę budynku. Wybierasz się do parku i widzisz delikwenta załatwiającego się pod drzew...
-
Czają się w parkach, pod akademikami, a nawet na cmentarzach i w kościołach. Rozsuwają płaszcze, czy kurtki i zaskakują kobiety widokiem swo...
-
Post-prawda, czyli o świecie, w którym ciągle można wierzyć w zamach smoleński. Post-prawda - najważniejsze słowo ostatnich lat - opisuje św...
No hay comentarios:
Publicar un comentario