Seksoholizm a wysokie libido – kiedy seks staje się wrogiem. Michel Douglas i David Duchovny są seksoholikami. Sting i George Clooney słyną z bujnego temperamentu. Gdzie leży granica między dużym popędem seksualnym a chorobą?
Seksoholizm jest uzależnieniem i też zaburzeniem – wpływa na funkcjonowanie, niszczy więzi z bliskimi. Jak rozpoznać problem, zanim zniszczy nam życie i co wtedy robić? – Seksuolog odpowiada.
„Co to jest seksoholizm?” Co to jest seksoholizm? Jak go rozpoznać? Seksoholizm jest to potoczne określenie osoby uzależnionej od seksu czyli uzależnionej od potrzeby rozładowywania napięcia seksualnego cały czas.
Wszystko jedno w jaki sposób to robi i z jakimi osobami. Jest to porównywane do uzależnienia – mówi się o uzależnieniu od seksu, ponieważ seksoholizm rzeczywiście spełnia prawie wszystkie kryteria uzależnienia – tzn. pojawia się silny przymus kontaktów seksualnych, poszukiwania kontaktów seksualnych, przymus poszukiwania partnerów/partnerek, przymus poszukiwania przypadkowych, nieznajomych partnerów/partnerek seksualnych, których się nie zna.
Takie kontakty seksualne często zagrażają naszemu zdrowiu, bezpieczeństwu. Jesteśmy w stanie dla tych kontaktów seksualnych zaryzykować utrzymanie naszego związku, rodziny, pracy zawodowej. Te kontakty powoli dominują nasze życie. Temat seksualny, seksu, seksualności innych partnerów, partnerek powoli staje się tematem dominującym w naszym życiu. Nie jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić.
Ponieważ na świecie zbadano już wszystko ustalono zatem, że statystyczny mężczyzna myśli o seksie 34 razy dziennie, a kobieta zaledwie 18. Jest to mniej więcej tyle, ile uwagi obie płcie poświęcają jedzeniu . Możemy więc założyć, że myślenie o seksie nie jest jeszcze objawem uzależnienia lub anomalii. O tych ostatnich mowa jest wtedy, gdy myśl wprowadzamy równie często w czyn.
Czym się różni seksoholizm od uzależnienia? Jedyne, co różni seksoholizm od innego rodzaju uzależnienia to fakt, że przy uzależnieniu możemy odstawić substancję która uzależnia. Odwyk polega na tym, że odstawiamy tą substancję – tak jak niepijący alkoholik nie może spożywać alkoholu.
Niestety przy popędzie seksualnym nie jesteśmy w stanie odstawić uzależniającej substancji, ponieważ jest to nasze własne libido, nasz popęd seksualny – integralna część naszej istoty, naszego człowieczeństwa. W związku z tym nie możemy tego traktować jako uzależnienie.
Uzależnieni od seksu to przymus uprawiania go. Dla osoby uzależnionej nie istnieje takie pojęcie jak zdrada – przymus odbiera zdolność racjonalnego myślenia i stawia osobę chora poza nawiasem normy. Podobnie jak w przypadku alkoholu i narkotyków osoba chora potrzebuje wsparcia bliskich i terapeuty.
Leczenie / terapia seksoholizmu. Jeżeli chodzi o leczenie / terapię seksoholizmu stosuje się często metody 12 kroków stosowanych przy uzależnieniach. Będąc w satysfakcjonującym związku należy zadać sobie przede wszystkim pytanie jaki jest seks z drugą osobą, jaka jest seksualność z tą drugą osobą. Nawet mimo uczucia, którym darzymy drugą osobę życie seksualne z nią może nam nie do końca odpowiadać.
W przypadku Pana, który zadał nam pytanie warto zastanowić się czy takie szukanie przygód poza związkiem jest związane z poszukiwaniem innych wrażeń czyli tych niedostępnych w stałym związku. Może są to realizacje fantazji, których nie ma pan odwagi wprowadzić do swojej relacji, a może inne upodobania seksualne, inne preferencje seksualne, które udaje się wprowadzić w przygodnych relacjach.
Być może jest to kompulsywne uprawianie miłości tzn. nie liczy się do końca druga osoba, nie liczy się jakość seksu, natomiast przymus. Istnieje silny przymus uprawiania seksu, szukania kontaktów i osiągania satysfakcji. Być może jest to związane z bardzo wysokim poziomem libido.
Jeśli popęd seksualny jest tak duży, że seksualność w relacji nawet regulowana za pomocą masturbacji nie wystarcza, to rzeczywiście jest problem związany ze zbyt wysokim popędem seksualnym.
Nadmierny popęd seksualny diagnozuje się w ten sposób, że po prostu sprawia on dyskomfort jego właścicielowi. W każdym z tych trzech przypadków bardzo potrzebna jest pomoc specjalisty – lekarza bądź seksuologa terapeuty – zwłaszcza jeśli mówi Pan o tym, że zależy panu na partnerce z którą pan tworzy związek.
Źródło: http://portalzdrowiaseksualnego.pl/trzydziesci/seksoholizm-a-wysokie-libido-kiedy-seks-staje-sie-wrogiem/
Świat znany i nieznany. Holistycznie na każdy temat życia! O otaczającym nas świecie. Świat Wiedzy. Informacje o znanych i nieznanych, konwencjonalnych i niekonwencjonalnych metodach działania. Wiedza, świadomość, duchowość, rozwój, zdrowie. Nieznany świat psychotroniki, parapsychologii, psychologii komplementarnej, terapii naturalnych...
Szukaj tematu w zasobach archiwum
Suscribirse a:
Enviar comentarios (Atom)
Aktualności
Popularne posty
-
Hiszpania to kraj i także raj dla naturystów, ekshibicjonistów, czy nudystów. Jest tam wiele plaż na których można wypoczywać, opalać się i...
-
Masz taką narośl na skórze? Przekonaj się, jak można się jej pozbyć. Najczęściej zauważamy je pod kolanami, pachami, na szyi albo w okolicac...
-
Spotkasz ich nie tylko w mieście, w parku, ale też i na wsi, nawet gdzieś na polnej drodze, czy na leśnej dróżce w lesie. Spotkasz ich równ...
-
Adam i Ewa na wczasach. Najpopularniejsza polska plaża. Mityczne "polisz Barbados", które przez wiele lat przyciągało turystów z ...
-
Idziesz ulicą, patrzysz, a tam jakiś facet obsikuje ścianę budynku. Wybierasz się do parku i widzisz delikwenta załatwiającego się pod drzew...
-
Czają się w parkach, pod akademikami, a nawet na cmentarzach i w kościołach. Rozsuwają płaszcze, czy kurtki i zaskakują kobiety widokiem swo...
-
Post-prawda, czyli o świecie, w którym ciągle można wierzyć w zamach smoleński. Post-prawda - najważniejsze słowo ostatnich lat - opisuje św...
No hay comentarios:
Publicar un comentario