Szukaj tematu w zasobach archiwum

lunes, 12 de agosto de 2013

Bliscy ludzie są częścią nas samych

Bliscy ludzie są częścią nas samych. Największą empatię odczuwamy w stosunku do najbliższych ludzi, ponieważ stanowią oni nierozerwalną część naszego umysłu - przekonują naukowcy na łamach czasopisma "Social Cognitive and Affective Neuroscience".

Badacze z University of Virginia (USA) udowadniają, że z łatwością stawiamy się w sytuacji naszych przyjaciół, partnerów lub rodziny i potrafimy odczuwać to samo, co oni, na własnej skórze, bo tak ściśle łączymy ich z naszą osobą, że stają się oni częścią naszej reprezentacji umysłowej i tożsamości.

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w czasie którego obserwowali reakcję strachu zachodzącą w mózgu osób, badanych w momencie zagrożenia umiarkowanym szokiem elektrycznym aplikowanym im samym, bliskim osobom bądź obcym.

Okazało się, że uczucie strachu przed bolesną stymulacją wywoływało, tak jak przypuszczano, nasiloną aktywność określonych rejonów mózgu: wyspy przedniej, skorupy i zakrętu nadbrzeżnego.

Co ciekawe, prawie identyczny wzór aktywności mózgu powstawał, gdy osoby badane patrzyły na przyjaciela, któremu groziło otrzymanie szoku elektrycznego, natomiast znacznie słabiej reagowały, obserwując nieznajomego, postawionego w nieprzyjemnym położeniu.

Uzyskane rezultaty sugerują, że ludzie utożsamiają się ze swoimi bliskimi i dlatego odczuwają ich emocje tak, jakby należały do nich samych. Stanowi to źródło empatii.

"Jeśli przyjaciel jest zagrożony, odczuwamy to tak samo, jakbyśmy to my byli zagrożeni" - komentuje prof. James Coan, współautor badania.(PAP) .

No hay comentarios:

Publicar un comentario

Popularne posty