Szukaj tematu w zasobach archiwum

viernes, 1 de agosto de 2014

Psychologia

Termin psychologia (od stgr. ψυχή Psyche = dusza, i λόγος logos = słowo, myśl, rozumowanie) – to nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka. Termin psychologia pochodzi z języka greckiego i dosłownie oznacza „naukę o duszy”. 

Opis. Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Psychologia jako nauka dotyczy ludzi, ale mówi się również o psychologii zwierząt (czyli zoopsychologii), chociaż zachowaniem się zwierząt zajmuje się także dziedzina biologii – etologia.

Nauki, z których czerpie psychologia, to głównie socjologia, antropologia, filozofia i biologia, ale dzięki wypracowaniu własnych metod eksperymentalnych psychologia jest nauką samodzielną. Psychologia zaliczana jest do nauk społecznych, także do nauk humanistycznych. Jest także zaliczana do nauk behawioralnych (nauk o zachowaniu). Jest ważna z wieloma dziedzinami nauk, a razem z socjologią, etologią, antropologią kulturową, kryminologią, niektórymi działami medycyny (psychiatrią, medycyną behawioralną) zajmuje się wieloma zagadnieniami, tematami wiedzy, czy badań. Obecnie coraz lepsze rezultaty daje łączenie psychologii z neurobiologią (kognitywistyka).

Dziedzina psychologii na pograniczu statystyki zajmująca się konstrukcją testów psychologicznych to psychometria.

Grecka litera Psi jest symbolem psychologii

No hay comentarios:

Publicar un comentario

Popularne posty